Sabancı'nın yeni iş planı

Enerjide büyük yatırım planımız var. Yeni işler de yaratacağız.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Sabancı'nın yeni iş planı


TÜRKİYE'NİN ÖNDE GELEN GRUPLARINDAN SABANCI'NIN KAPTANLIĞI,
bundan 9 ay önce Zafer Kurtul'a emanet edildi. Daha önce Akbank'ın genel müdürü olarak görev yapan Kurtul, 20 yılı aşkın bir süredir grup bünyesinde çalışıyor. Bankacılık tecrübesiyle yeni görevinde hızlı yol aldığını söyleyen CEO'nun ajandasındaki birinci öncelik, grubun hisse değerini yükseltmek. Sabancı'da performansı net aktif değerine bakarak ölçtüklerini söyleyen Zafer Kurtul, "Biz bir yatırım şirketiyiz, yatırım yapıyoruz ve yatırımlarımıza stratejik katkılarda bulunuyoruz. Değer yaratabiliyorsak başarılıyız. Hissedar değerini artırmanın yolu da holdingin varlıklarını artırabilmekten geçiyor" diye konuşuyor. Sabancı'nın yeni dönem planında pek çok önemli başlık var. Zafer Kurtul, bunların başında dengeli portföy planını sayıyor. Bugün grubun toplam portföyü içinde Akbank'ın yüzde 55 gibi önemli bir payı bulunuyor. Kurtul, "Hedefimiz banka harici portföyümüzü büyütmek ve zaman içinde diğer sektörlerin portföy içindeki paylarını yüze 60'a çıkarmak. Böylece daha dengeli bir yapıya kavuşmak istiyoruz" diyor.Son yıllarda enerjideki hamleleriyle dikkat çeken grubun yeni dönem yol haritasında da enerji sektörü öne çıkıyor. 2010 yılında 1,1 milyar dolar düzeyinde yatırım yapan Sabancı Grubu, bu yıl da 2 milyar dolarlık bir yatırım bütçelemiş. Kurtul, bu rakamın yüzde 70'inin enerji sektörüne yönelik olacağına dikkat çekiyor. Şirketlerinin yüzde 75'i halka açık olan Sabancı'nın bugün, 15,5 milyar dolarlık bir hisse değeri var. Zafer Kurtul, 2015'te bu rakamı 25 milyar doların üzerine çıkaracaklarını, 2020 yılında 40 milyar doları aşmayı hedeflediklerini söylüyor. Sabancı Grubu CEO'su Zafer Kurtul ile grubun yeni dönem planlarını konuştuk. Grubun yeni yol haritasını ayrıntılarıyla anlatan yöneticinin, Capital'e verdiği yanıtlar şöyle:

Capital:
CEO olarak 9 ayı geride bıraktınız. Göreve başladığınızda nasıl bir Sabancı buldunuz?
- Sabancı Topluluğunun çok yüksek gelişme potansiyeli olduğunu gördüm. Topluluğun itibarı hem yurtiçinde hem yurtdışında çok yüksek. 16 ülkede faaliyetimiz, 57 binden fazla çalışanımız var. Deneyimli, yenilikçi, çok iyi eğitilmiş, güçlü insan kaynakları yapımız bizim en önemli değerimiz. 12 halka açık şirketimiz var. Şirketlerimizin piyasa değerlerinin toplamı iMKB'nin yüzde 12'sini oluşturuyor. 2010 yılında şirketlerimiz 1,1 milyar dolar yatırım yaptı. Mali gücümüz çok kuvvetli. Sabancı Holding'in 2010 yılı sonu itibarıyla özkaynakları 13 milyar TL'ye ulaştı. Borçluluk oranımız çok düşük, bu da gelişme potansiyeline destek veriyor. Çok değerli markalarımız var. içinde bulunduğumuz sektörlerin büyüme potansiyeli çok yüksek. 11 şirketimiz pazar payında lider. 3 şirketimiz ise sıralamada ilk 3 içinde yer alıyor.

Capital: ilk 100 gün CEO'lar için öğrenme süresidir. Sabancı gibi bir grubu öğrenme süresi ne kadar?
- Ben şanslı bir dönemde, tam 2011 bütçelerinin hazırlanacağı dönemde göreve başladım. Bütçe süreci hem sektörleri hem şirketleri tanımak açısından çok faydalı oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz