Satın alma arayışımız sürüyor

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, yeni döneme dair planlarını Capital’e anlattı...

11.11.2016 16:12:130
Paylaş Tweet Paylaş
Satın alma arayışımız sürüyor
SABANCI HOLDİNG, 2015’TE YÜZDE 9,5 ORANINDA büyüyüp 30 milyar TL ciroya ulaştı. Grubun 2016 performansı 2015’ten daha iyi bir görünüme sahip. Holdingin CEO’su Zafer Kurtul, 2016’nın ilk 6 ayında satışlarını yüzde 22 artırdıklarını söylüyor. Yine bu dönemdeki net kârlarını ise yüzde 11 artırarak 1 milyar 353 milyon TL’ye taşıdıklarını belirtiyor. 2015’in başından bu yana 5,5 milyar TL yatırım yaptıklarının altını çizen Kurtul, orta ve uzun vadeli hedeflerinin Sabancı Holding’in özsermaye kârlılığını yüzde 18’e çıkarmak olduğunu söylüyor. Her yıl en az yüzde 15 büyüme hedeflerinin olduğunu açıklayan Kurtul, “Reel olarak her yıl Türkiye ekonomisinin ortalama 2 misli kadar büyümeyi hedefliyoruz. Önceliğimiz her zaman kârlılık. Bu büyüme hedefi organik, ayrıca satın almalarla daha hızlı büyüyebiliriz” diyor. Kurtul’un ajandası çok yoğun. Enerji sektöründeki performanslarından memnun olan Kurtul, perakendede Carrefoursa ile Türkiye’nin en iyisi olma hedefine odaklanmış durumda. Ayrıca topluluktaki portföy dağılımında çimentoyla beraber yüzde 24 olan sanayinin payını artırma niyetinde olduğunu açıklıyor. Her yıl nakit pozisyonlarının arttığına dikkat çekiyor ve bunu yatırıma dönüştüreceklerini de belirtiyor. Her satın alma fırsatını incelediklerini ifade eden Kurtul, sanayi ve hizmetler sektörlerinde satın alma yapabileceklerini söylüyor.
Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, yeni döneme dair planlarını Capital’e anlattı:
* 2015’te yüzde 9,5 oranında büyüyüp 30 milyar TL ciroya ulaşmıştınız. 2016, topluluk açısından nasıl bir yıl olarak ilerliyor?
 2016 yılının ilk 6 ayında Sabancı Holding olarak başarılı bir dönem geçirdik. Bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlarımız yüzde 22 artarak 17 milyar 166 milyon TL’ye ulaştı. Yine bu dönemdeki net kârımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 1 milyar 353 milyon TL olarak gerçekleşti. Altı aylık bu dönemde 1,8 milyar TL yatırım yaptık. 2015’in başından bugüne yaptığımız yatırım miktarı ise yaklaşık 5,5 milyar TL oldu. Bu yatırım miktarı ülkemize duyduğumuz güvenin kanıtı. Yakın zamanda ülkemiz büyük bir felaketi atlattı. Fakat demokrasimizin gücünü gösterdik. Önümüzdeki dönemde demokratik kurumlarımızın daha da güçleneceğini düşünüyorum. Bu dönemde hepimizin önemli sorumlulukları var. Sabancı Topluluğu olarak faaliyet gösterdiğimiz alanlarda nasıl daha fazla büyürüz, nasıl daha fazla istihdam yaratırız diye çalışıyoruz. İstihdam ülkemiz için çok önemli, istihdamı artırmaya çalışıyoruz. Ayrıca verimliliğe çok önem veriyoruz.
* Son 2 yılda konjonktür kaynaklı çok dalgalanma yaşadık. Konjonktür grubu nasıl etkiliyor?
 İlk çeyrekte ekonomi yüzde 4,8 büyüme gösterdi. Bunun tamamı özel tüketimden kaynaklandı. Yatırımların ve net ihracatın katkısı olmadı. 2016 için büyüme tahminimiz yaklaşık yüzde 3,5 düzeyinde. Bundan sonraki büyüme, çeyreklerde hükümetin yapacağı teşvikler, istihdamdaki artış, ücretlerdeki artıştan dolayı tüketim ağırlıklı devam edecek. Yatırımların ve net ihracatın katkısı pek değişmeyecek. Tüketime gelecek ek tedbirler ekonomik aktivitenin hızlı ivme kaybetmesini önleyecek. Kamu tüketimi de büyümeyi destekleyecek. Bizim için tüketici güveni ve iç piyasanın güçlü olması çok önemli. Sabancı Topluluğu’nun toplam gelirlerinin büyük bir kısmı yurtiçi gelirlerden oluşuyor. Yabancı yatırımcının güveni de özellikle doğrudan yabancı yatırımların ülkemize gelmesi açısından çok önemli.
* Darbe girişimi sonrasında yabancı ortaklarınızdan ne gibi sorular geldi?
 Türk ekonomisi darbe girişimi sonrasında hükümetimizin aldığı başarılı önlemler sayesinde felaketi atlattı. Darbe girişiminden sonraki ilk iş günü olan 18 Temmuz’da bankalar açıktı, şirketler faaliyetlerine devam etti, normal yaşamda panik olmadı. Bu durum içeride olduğu gibi dışarıda da yatırımcıları biraz olsun rahatlattı. E.on, Carrefour, Aviva, Heidelberg, Bridgestone, Ageas, Marubeni yabancı ortaklarımız. Yabancı ortaklarımızla olayın yaşandığı ilk günden bugüne sürekli iletişim halindeyiz. Onlar da bu süreçte bize ve ülkemize güvenlerini devam ettirdi. Ortaklarımıza ve potansiyel yatırımcılara Türkiye’nin kısa sürede normalleşeceğini, bu ülkenin potansiyelinin yüksek olduğunu anlatıyoruz. Ülkemize duyduğumuz güveni onlarla paylaşıyoruz ve yatırımlara ara vermeden devam ediyoruz.
* Reform paketinde neler öncelikli olmalı?
 Kısa, orta ve uzun vadeli hedefler olmalı. Kısa vadede güveni tesis etmek, yatırımı ve yatırımcıyı desteklemek en önemli konular olmalı. Ondan sonra tabii eğitim, hukuk sistemi, vergi konularında reformlar yapılmalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz