"Şirket alarak hızlı büyüyeceğiz"

"Risk sermayesi gibi şirket alacağız"

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Şirket alarak hızlı büyüyeceğiz
Logo, yazılım sektöründe 30 yılını doldurdu. Son yıllarda satın almalarla dikkat çeken şirket, pazarda SAP’den sonra ikinci sıraya yerleşti. Şirketin yönetim kurulu başkanı Tuğrul Tekbulut,önümüzdeki dönemde organik olarak büyüyeceklerini, bu büyümeyi de yeni satın almalarla daha da hızlandıracaklarını söylüyor. “Logo olarak yazılımda bölgesel bir başarı hikayesi yazmak istiyoruz” diyen Tekbulut, bir risk sermayesi şirketi gibi çalışarak başka şirketlere de yatırım yapmak istediklerini açıklıyor ve ekliyor: “Hedefimiz 100 milyon doları görmek. 5 yıl sonra, 2018’de Nasdaq’a açılmayı planlıyoruz.”

Tuğrul Tekbulut, Logo Yatırım Holding’in yönetim kurulu başkanı. Kendisini yerli yazılım geliştirmeye adayan idealist bir işadamı. Tekbulut, 30 yıl önce Cağaloğlu’nda küçük bir handa 7 arkadaşıyla birlikte kurduğu Logo Yazılım’ı, bugün SAP’nin ardından Türkiye’nin en büyük ikinci yazılım şirketi yaptı. Dünyanın en büyük yazılım şirketleri Oracle ve Microsoft’u geride bıraktı. Tekbulut, Logo’yla Kuzey Irak, Azerbaycan ve Türk Cumhuriyetleri’nde ise yabancı rakiplerine karşı ezici bir üstünlük sağlayarak pazar lideri oldu. Bugün ortaklarından ayrılıp Logo’da en büyük hissedar olarak yoluna tek başına devam eden Tekbulut, “10 yıl önce AR-GE’ye ölümüne yatırım yaptık. Şimdi bunun meyvelerini topluyoruz. Gelecek 10 yıl muhteşem geçecek” diyor.

Son 3 yılda pazarda her yıl yüzde 50 büyüme gerçekleştirdiklerini söyleyen Tekbulut, önümüzdeki dönemde organik büyümenin yanı sıra satın almalara ağırlık vereceklerini belirtiyor. Son 2 yılda pazardaki 3 şirketi satın alan Tekbulut’un, 5 yıl sonraki hedefi ise Nasdaq’a açılıp 100 milyon dolar barajını aşmak. Teknoloji ve yazılım alanındaki farklı şirketlerini Logo Yatırım Holding çatısı altında birleştiren Tekbulut, “En yeni siber güvenliğe yatırım yaptım. KOBİ’lerin siber güvenliğini sağlayacak yazılımları geliştireceğiz” diyor. Melek yatırımcı olarak kendi teknolojisini geliştiren şirketlere de yatırım yapacağını söyleyen Tekbulut’la Gebze’deki yazılım üssünde bir araya geldik. Tekbulut, yeni satın alma planlarından siber güvenliğe kadar uzanan sohbetimizin detayları şöyle:

Capital: Son dönemde adınızı şirket satın almalarında sıkça duyduk. Kaç şirket satın aldınız?
- 2 yıl önce Coretech ile WorldBI şirketini satın aldık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz