"Şirket kuruluşu nasıl kolaylaştı?"

Gümrük ve Ticaret Müsteşarı Ziya Altunyaldız, getirilen kolaylıkları ve merak edilenleri anlattı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Şirket kuruluşu nasıl kolaylaştı?
E-devlete geçilmesiyle özellikle ticaret hayatı her zamankinden daha hızlı bir hale geldi. Bugün Türkiye’de 6 prosedür ile 6 günde şirket kurmak mümkün iken yakın zamanda bu süre birkaç saate kadar inecek. Ticaret sicillerinin tamamen elektronik ortama aktarılmasını sağlayan MERSİS’in tamamlanmasıyla, noter süreci aradan çıkacak ve isteyen girişimciler online şirket kurma seçeneğini kullanabilecek. “Türkiye’yi ticaretin en kolay ve güvenli yapıldığı ülkelerden biri yapma vizyonuyla ilerliyoruz” diyen Gümrük ve Ticaret Müsteşarı Ziya Altunyaldız,  getirilen kolaylıkları ve merak edilenleri anlattı.

Şirket kurmanın kolaylaştırılmasında amaç ne?
Uluslararası trendlere baktığımızda işlemleri sadeleştiren platformların gittikçe önem kazandığını görüyoruz. Örneğin Dünya Bankası’nın 2010 tarihli bir raporuna göre küresel seviyede ticareti kolaylaştırma kapasitesini yarı yarıya artırmak, dünya toplam ticaretinde yüzde 9,7 oranında büyümeye, yani 377 milyar dolarlık artışa karşılık geliyor. Bakanlık olarak Türkiye’yi ticaretin en kolay ve güvenli yapıldığı ülkelerden biri yapma vizyonuyla ilerliyoruz. Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) de bunlardan biri... Hedefimiz, tüm kurumların, tüzel kişiliklerle ilgili iş ve işlemlerinin tek noktadan yapılabilmesini sağlamak. Bu yılın üçüncü çeyreğinde tüm ticaret sicil müdürlüklerinde kullanılabilir olacak.

Yeni düzenlemelerle şirket kurmak nasıl kolaylaştı?

Benim ticari alanda bir rönesans olarak nitelendirdiğim Yeni Türk Ticaret Kanunu ile işletmelerimizin uluslararası rekabet gücünü, kurumsal kapasitelerini artırmayı hedefleyen hukuki bir altyapı oluşturuldu. Şirket kurulumunun elektronik ortamda yapılmasının da önü açıldı. İki farklı yol izlenebilecek. İlki, güvenli elektronik imza kullanımıyla online şirket kurulumu yolu. İlgililer, güvenli elektronik imzalarıyla şirket sözleşmesini hazırlayacak, noter aşamasına gerek kalmadan sicile başvurularını yapabilecek. Bu yolla birkaç saat içinde şirket kurulumu tamamlanmış olacak. İkinci yol, sistemde üretilen şirket sözleşmesinin bir örneği notere tasdik ettirildikten sonra ticaret siciline başvuru yapılabilecek. Sistem başvuru sahiplerine iki usulden birini tercih etme şansı sunuyor. Şu anda ortalama 6 gün süren şirket kurma süresinin yeni sistemde birkaç saate düşeceğini memnuniyetle söyleyebilirim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz