Soğutalım derken durdurmayalım

Soğutalım derken durdurmamamız lazım" diyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Soğutalım derken durdurmayalım

Ekonomiyi soğutma tedbirleri kapsamında munzam karşılıkların artırılması sadece konut sektörünü değil otomotivi de etkilemeye başladı. Çünkü sektördeki satışların çok büyük kısmı kredili. Yılın ilk aylarında sektördeki 2011 tahminleri gayet iyimserdi. Bir milyona yaklaşmaktan bahsediliyordu. Ama artık beklentiler revize edildi. "Pazardaki küçülme en az yüzde 10 olur" diyen Toyota ALJ Group CEO'su ALİ HAYDAR BOZKURT, "800-850 bin adedi yakalasak iyidir" yorumunu yapıyor. "Otomotivin her şeyin tek sorumlusu gibi gösterilmesini hakkaniyetli bulmuyorum.Toplam kredilerde otomobilin payı sanıldığı kadar yüksek değil. Bence doğru sektörlere işaret etsinler Bozkurt, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi, merak edilen soruları yanıtladı.

1-ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) verilerine göre geçen yıl 761 bin araç satıldı. 2011'e nasıl girildi?

-Geçen yıl satış rekoru kırıldı. Bu yıl için de önemli bir satış rakamı bekliyordum. İlk 4 aya baktığımızda yine çok iyi bir seyir görüyoruz. Yıl sonu satışlarının geçen yılı geçmesi çok yüksek bir ihtimal. Tabii bu şekilde devam ederse... Açıkçası ilk aylardaki rakamları görünce 900 bini zorlayacağımızı düşünüyorduk. Ama son dönemde alınan ekonomik önlemlerden, daha doğrusu "ekonomiyi soğutucu" tedbirlerden bizim sektörümüz de çok ciddi etkilenecek.

2-Munzam karşılıkların artırılması satışları etkilemeye başladı mı?
-Tabii ki etkiliyor. Ama şimdiden net bir rakam veremeyiz. Çünkü çok yeni bir uygulama. ODD rakamları açıkladığında daha net ortaya çıkacak. Asıl etkilerini ise bundan sonraki aylarda göreceğiz. Çünkü artık bankalar daha zor kredi vermeye başladı. Daha seçici davranıyorlar.

3-Peki sizce satışlarda ne kadarlık daralma olur?
-Başka önlemler alınmazsa, sadece bu kadarla kalınırsa yıl sonu hedeflerden en az yüzde 10'luk bir pazar kaybı olur. Ama ek önlemler alınırsa bu azalma tabii ki daha fazla olacaktır. Zaten alınan kararlarla ekonomide genel olarak belli oranda bir yavaşlama, soğutma sağlandı. Ama bu tedbirler yeterli görülecek mi yoksa ileriki dönemde soğutma çalışmaları artarak sürecek mi bilemiyoruz.

4-Sizce tedbirler bununla mı sınırlı kalır, devamı gelir mi?

-Söylemlere baktığımızda "Gerekirse yeni önlemler alırız" deniyor. Bu açıklamalar tabii ki düşündürücü. Bu ne demek? Bugünkü hız devam ederse belki de munzam karşılıkları daha da artıracaklar ya da başka uygulamalar devreye sokacaklar.

5-Sektörünüzdeki satışların ne kadarı kredili yapılıyor?
Çok önemli kısmı kredili. Toyota olarak bizim satışlarımızın yüzde 70-75'i banka kredisiyle oluyor. Ama bu oran adetsel satışlar üzerinden.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz