Son değişiklikler ne getiriyor?

Av. Levent Yaralı ile son düzenlemeleri konuştuk.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Son değişiklikler ne getiriyor?


Esas sözleşmelerdeki değişiklikler için süre nedir?
Yeni yasayla birlikte şirketlerin esas sözleşmelerinde belirli değişiklikler yapması gerekiyor. Yönetim teşkilatı, yetki devri, denetim ve iç kontrol sistemlerinin kurulması konusunda gerekli çalışmalar yapılmalı. 1 Temmuz 2013’e kadar süresi var. Tüm şirketler önümüzdeki 6 ay içinde gerekli değişiklikleri yapacak. Biz buna “TTK’ya uyum çalışması” diyoruz. Özellikle mayıs, haziran çok yoğun olacak.

Şirket kuruluşunda sermaye ödenmesi zorunluluğu nasıl düzenlendi?
Artık limited şirket sermayesinin tamamının kuruluşta ödenmesi zorunluluğu kaldırıldı. Anonim şirketlerde olduğu gibi sermayenin dörtte birinin kuruluşta ödenmesi geri kalan kısmının da 24 ay içinde ödenmesi mümkün.

İş dünyasını ilgilendiren başka önemli yenilik ve değişiklikler neler?
Yeni kanunla ilk kez getirilen bir hüküm de “Şirketler Topluluğu Hükümleri”. Şu anda büyük grupların en önemli gündem maddesi bu. Buna göre, bir topluluk veya holding bünyesindeki tüm şirketler, hem kendi aralarındaki hem hakim şirketle aralarındaki tüm ticari işlemleri tıpkı faaliyet raporu düzenler gibi yılda 1 kez “bağlılık raporu” adıyla yayınlamak zorunda. Bu, çok önemli bir değişiklik. Ayrıca yeni TTK ile artık anonim ve limited şirketler sadece ortakların haklarını korur şekilde yönetilemeyecek. İş dünyası kurumsal yönetim, şeffaflık, hesap verme gibi kavramları yeni dönemde çok daha fazla duyacak ve şirketlerini bu ilkelere göre yönetmek durumunda kalacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz