Son değişiklikler ne getiriyor?

Av. Levent Yaralı ile son düzenlemeleri konuştuk.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Son değişiklikler ne getiriyor?
Önümüzdeki 6 ay Türk iş dünyası için çok yoğun geçeceğe benziyor. Çünkü yeni Türk Ticaret Kanunu’na uyum süreci hızla devam ediyor. Yasa, ilk çıktığı haline göre önemli oranda değişti. İş dünyasının tepkileri üzerine bazı maddeler kaldırıldı, bazıları ise esnetildi. Peki son halinde hangi şirketler, hangi yükümlülüklerden sorumlu? Ernst&Young Türkiye Vergi Hukuk Müdürü ve TicaretKanunu.Net sitesini hazırlayan Av. LEVENT YARALI ile son düzenlemeleri konuştuk. “Yasadan tüm şirketler etkilenecek. Henüz bilinmeyen o kadar çok nokta var ki kanunun çok detaylı ele alınması gerekiyor” diyen Yaralı, nelerin değiştiğini 10 Soru’da anlattı:

Bağımsız denetimde ne değişti?
Kanunun ilk halinde, tüm sermaye şirketlerinin bağımsız denetime tabi tutulması öngörülmüştü. Değişiklikler sonrasında, bağımsız denetime tabi şirketleri belirleme yetkisi Bakanlar Kurulu’na tanındı. Başlangıçta 700 bin civarında sermaye şirketinin denetimi öngörülmüşken şu anda bu sayının 10 bini aşmayacağı şeklinde bir beklenti söz konusu. Aslında bu kanun çok büyük oranda “bağımsız denetim anlayışına” göre inşa edilmişti. Bu zorunluluk kalkınca birçok madde etkilendi. Belki de bu kadar büyük bir geri adım atılmamalıydı.

Web sitesi kimlere zorunlu?
Yasanın ilk halinde tüm sermaye şirketleri için zorunluydu. Yeni halinde ise sadece bağımsız denetime tabi olanların web sitesi kurma zorunluluğu var. Yani bu sayı da önemli oranda düşmüş oldu. Ayrıca finansal
tablolar, yıllık faaliyet raporu, yönetim kurulu başkan ve üyeleriyle yöneticilere ödenen her türlü para, temsil ve seyahat giderleri, tazminatlar, sigortalar ve benzeri ödemeler gibi bilgilerin internet sitesine konulması zorunluluğu da kaldırıldı.

Ortaklar şirkete borçlanabiliyor mu?
İş dünyasından en ciddi tepki alan konulardan biri buydu. Hatta tüm bu değişikliklerin asıl çıkış noktası bu maddeydi. Yasanın son halinde ortakların şirkete borçlanma yasağı, iş dünyasının tepkileri gözetilerek yumuşatıldı, Ama kaldırılmadı. Belirli şartları haizse ve şirketin geçmiş yıla dönük bir zararı yoksa ortakların şirkete borçlanmasına izin var. Ancak verilecek azami borç miktarına veya azami süreye ilişkin bir hüküm yok. Bu da tartışılıyor. Ama şöyle önemli bir nokta var. Eğer finanstan sorumlu yönetici, bir ortağa veya ortaklara çok yüksek miktarlarda, şirketi zora sokacak düzeyde, süresiz şekilde karşılıksız borçlar veriyorsa emniyeti suiistimal işlemiş sayılabiliyor. Yani, işin bir hortumlamaya dönmemesi için hukuki ve cezai olarak ilgili yönetici sorumlu kılınıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz