Sürekli satın alma peşindeyiz

Dünya bakliyat devi Ar Şirketler Grubu, dünya mercimek ticaretinin yüzde 45'ini gerçekleştiriyor.

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sürekli satın alma peşindeyizKanada'dan ABD'ye, ABD'den Sri Lanka'ya, Çin'den Kırgızistan'a dünyanın farklı coğrafyalarında 1 milyar dolarlık ciro yaratıyor. Grubun CEO'su HÜSEYİN ARSLAN, 2 milyar dolar cirolu grubun bugünlerde Türkiye yatırımlarına odaklandığını söylüyor ve "Akaryakıt ve gayrimenkul yatırımlarımızla 3 milyar dolar ciroya koşuyoruz. İstanbul'da bizim kadar değerli arazi kimsede yok. Her gün satın alma konuşuyoruz" diyor. Hüseyin Arslan, bakliyat sektöründe dünya liderliğiyle tanınan Ar Şirketler Grubu'nun icra kurulu başkanı. Aslında daha çok yurtdışında bulunan Arslan'ı son günlerde Türkiye'de görüyoruz. Nedeni grubun Türkiye yatırımlarına ağırlık vermesi. Bakliyat devi grup son 9 ayda Türkiye'de önce akaryakıt sektörüne girdi. Yıl sonuna kadar 50 istasyona ulaşmayı planladığı Full adlı istasyonlarıyla çok kısa sürede İstanbul'da istasyon satışlarında ilk 4 içine girmeyi başardı. Şimdi de değer biçilemeyen İstanbul'daki gayrimenkul varlığını değerlendirmek üzere inşaat sektörüne adım attı. Ataköy, Maslak, Şişli ve Beşiktaş gibi İstanbul'un en değerli bölgelerinde ofis, konut ve otel projeleri gerçekleştiriyor. 2010 yılında 2 milyar dolar ciro elde eden grup, 2012 sonuna kadar yüzde 50 büyüme ve 3 milyar dolar ciro hedefliyor. 60 yıldır Türk ticaret hayatının önemli aktörlerinden biri olduklarını söyleyen Arslan, "Biz hep buradaydık, siz bizi yeni görüyorsunuz. Bakliyat alanında dünya bakliyat tarihini yeniden yazdık, coğrafyasını biz şekillendirdik" diyor. Bilinirliklerinin son dönemde Full akaryakıt istasyonları ile arttığını belirtiyor. 2000 yılından itibaren yurtdışı yatırımlarıyla beraber milyar dolarlık şirketler ligine yükseldiklerini söyleyen Arslan, "Bugün Kanada, ABD, Türkiye ve Avustralya'daki 25 fabrikamızla dünya mercimek ticaretinin yaklaşık yüzde 45'ini gerçekleştiriyoruz. Gıda şirketlerimizi altında topladığımız Alliance Grain Traders Kanada'da yüzde 100 halka açık ilk ve tek Türk şirketi. Oradan yatırımcının parasını toplayıp Türkiye'ye yatırım yapıyoruz. 2012 sonuna kadar 3 milyar dolara ulaşacağız. 2023 hedefimiz Türkiye'nin 12 uluslararası markası içinde 2 markanın bizim grubumuzdan çıkması" diye devam ediyor. Arslan ayrıca yurtdışında satın almalara devam ettiklerini söylerken "Son 3 yılda 7-8 satın alma oldu. Akaryakıtta da hazır istasyonları satın alıyoruz. Aslında her gün satın alma konuşuyoruz" diyor. Ar Şirketler Grubu CEO'su Hüseyin Arslan'ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Capital: Dünyanın en büyük bakliyatçıları arasındasınız. Bu noktaya nasıl geldiniz?
- 60 yıldır ticaretle uğraşan bir aileyiz. Başlangıçta gıda üretimi işinde ağırlıklıydık. Bizim geçmişimiz derin fakat tanınmamız son yıllarda oldu. Ticarete İskenderun ve Mersin'de başladık. Aslen Mardinliyiz ama aile fertleri İskenderun ve Mersin doğumlu. Dünya bakliyat tarihini yeniden yazdık.

Capital: Bu nasıl oldu?
- Türkiye'de bu işi yaparken gelecekte Türkiye'de ve dünyada bu alanda çıkabilecek sıkıntıları öngörerek çalışmalar yaptık. Kanada, mercimek konusunda söz sahibi değildi. Onların altyapılarının güçlü olduğunu görüp Kanada'yı mercimekte dünyada güçlü bir ülke haline getirdik. Türkiye zaten önemli bir güçtü. Yani bu anlamda dünyayı yönlendirdik. İlk önce Kanada'nın tüm mahsülünün iki katını işleyecek fabrika kurduk. Bu normalde yanlış ama öngörü olarak baktığınızda mantıklı bir yatırım. Şu anda orada 14 fabrikamız var. ABD'de, Avustralya'da, Sri Lanka'da, Çin'de, İngiltere'de, Kırgızistan'da fabrikalarımız mevcut.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz