Talep çok yetenek az

"Esnek, çok yönlü, sevilen ve ikna edici liderlere ilgi artacak"

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Talep çok yetenek az


BERNARD ZEN-RUFFINEN, dünyanın en önemli beyin avcılarından biri.Korn Ferry'nin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika başkanı olarak görev yapıyor. Yılda 1.600 CEO ve üst düzey yöneticiyi işe yerleştiriyor. Zen-Ruffinen'e göre dünyada büyük bir yetenek talebi var. Ancak yeni jenerasyon bu talebi karşılamak için yeterli değil. Gelişmiş ülkelerden gelen yönetici talebinin hızlı arttığına işaret eden yönetici, "Artık Avrupalı ve Amerikalı yöneticiler yurtdışında çalışmak istemiyor" diyor. Ona göre bu nedenle Türk CEO'lar daha avantajlı. Bernard Zen-Ruffinen, dünyanın en büyük danışmanlık firmalarından Korn Ferry'nin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinin başkanı. Korn Ferry'nin İsviçre'deki merkezinde 3 farklı kıta için CEO ve üst düzey yönetici bulan Ruffinen'in müşterileri arasında Microsoft, Coca-Cola, Nestle gibi dünya devleri bulunuyor. Dolayısıyla Ruffinen, dünya yetenek pazarındaki gelişmeleri ve trendleri de yakından takip ediyor. Baby boom jenerasyonunun sonuna geldiğimizi söyleyen Ruffinen, yeni jenerasyonun dünyada açık olan bütün yönetim pozisyonlarını doldurmak için yeterli olmadığını düşünüyor. "Sonuçta bugün dünyada büyük bir yetenek talebi var ve bunu dolduracak yetenek sayısı çok az" diye konuşuyor. Dünyada iyi CEO bulmanın zorlaştığını söyleyen Zen-Ruffinen'e göre bunun 2 nedeni var: Birincisi, artık Avrupalı ve ABD'li CEO'lar yurtdışında çalışmak istemiyor. İkincisi ise gelişmekte olan ülkelerde her geçen gün yönetici talebi artıyor. Zen-Ruffinen, dünyada artan yönetici talebinin Türkiye gibi kaliteli CEO yetiştiren ülkeler tarafından karşılanabileceğini söylüyor ve ekliyor: "Önümüzdeki dönemde daha fazla Türk CEO yurtdışında görev yapacak. Türkler bu konuda çok şanslı." Head hunter olmadan önce DHL Danzas Latin Amerika'nın başkanlığını ve CEO'luğunu yapan Bernard Zen-Ruffinen ile dünya yetenek piyasasını ve Türkiye'yi konuştuk:

Capital: Lider bulmak nasıl bir iş? Zor yanları neler?
- Bu işin en zor yanı, mükemmel yeteneği bulmak. Özellikle çalıştığımız şirketin kültürüne en iyi adapte olacak yeteneği bulmak, bizim işimizin en kritik noktası. Fransa'daki bir şirket için çok mükemmel olabilecek bir CEO, Türkiye için hiç de uygun olmayabilir. Dolayısıyla en mükemmel adayı bulmakla iş bitmiyor. Şirketin kültürüne uyum sağlayıp sağlamayacağını da kontrol ediyoruz. Bunun için de dünyanın farklı bölgelerindeki ofislerimizle sürekli bilgi alışverişi içindeyiz.

Capital: Bir yılda ortalama kaç CEO ve üst düzey yöneticiyi bulup işe yerleştiriyorsunuz?
- EMEAbölgesi olarak ortalama yılda 1.600 CEO ve üst düzey yönetici buluyoruz. CEO dışındakiler, CEO'ya raporlayan şirketin 2'nci sıradaki yöneticileri oluyor. Dünyada ise Korn Ferry olarak yılda 6 bin CEO'yu işe yerleştiriyoruz.

Capital: En iyi CEO'yu nasıl buluyorsunuz? Bunun için özel bir formülünüz var mı?
- Bu işin formülü sıkı, sistematik ve disiplinli bir çalışma yapmak. Bizim mesleğimizde mucizeye yer yok. İşe öncelikle çalıştığımız şirketin yönetici ihtiyacını anlayarak başlıyoruz. Bu ihtiyaçlara hangi şirketlerin yanıt verebileceğini analiz ediyoruz. Ardından bu şirketlerde çalışan yetenekleri araştırıyoruz. Daha sonra bu yetenekleri, yönetici ihtiyacı olan şirketlere gelmeye ikna etmek kalıyor. Bütün bu çalışmalar oldukça sistematik ve çok uzun zaman alıyor. Bazen CEO bulmak için harcanan süre birkaç ayı geçebiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz