Talep çok yüksek yeni şirket gelir

Watsons Genel Müdürü Ahmet Yanıkoğlu ile yaptığımız sohbet...

25.02.2016 11:51:210
Paylaş Tweet Paylaş
Talep çok yüksek yeni şirket gelir
* Rakipleriniz arasında konumunuz nasıl?
 Pazar tam ölçülemiyor. Mağaza sayısı olarak rakibimiz bizim önümüzde. Ancak mağaza başına ciroda onlardan önde olduğumuzu tahmin ediyoruz. Bizim payımız yüzde 20, ama rakibimizin payını bilmiyoruz.
* 2016 için ajandanızın en önemli maddeleri neler?
Yeni mağazalarla yeni tüketicilere ulaşmaya devam ediyoruz. Bu yıl 50 mağaza açtık. 2016’da 50-60 civarı, hatta piyasa koşullarına göre daha fazla yeni mağaza açabiliriz. Verimliliği sağlamak ve yeni verimli mağazalar açmak en önemli hedefimiz. Verimliliğin önündeki en büyük engel, emlak piyasasının şartları. Kira, Türk perakendeciliğinde önemi giderek artan bir bariyere dönüşüyor. Artan kur farklarıyla alışveriş merkezlerinin döviz bazlı kiraları en önemli artış kalemi. Şimdi asgari ücret düzenlemeleriyle işçilik maliyetleri de önemli ölçüde artacak. Tabii insanların cebine para girmesi, özellikle Türkiye’nin her şeye ulaşamayan dar kesimlerinin daha fazla ekonomik güce sahip olması, çok arzu ettiğimiz bir durum. Ancak bunun işverene getirdiği yük çok fazla. Türkiye, işveren yükleri olarak çok zor bir ülke. Hükümetten bizi maliyetler açısından biraz gözetmesini istiyoruz. Aksi takdirde bu bir enflasyona yol açacak ve sonuçta yine ezilen düşük ücretli olacak.
* Orta ve uzun vadede Watsons’ı nerede görmek istiyorsunuz?
 Üç-beş yıllık planlarımız içinde Watsons’ı Türkiye’nin en önemli perakendecisi olarak görmek var. Yılda 50-60 mağazadan az olmayan bir hızla büyümek istiyoruz. Satışlara paralel şekilde kârımızı da büyütmek istiyoruz.
* Toplam kaç rakibiniz var?
 Zincir olarak 4 oyuncuyuz. İki büyük, iki küçük oyuncu ve çok küçük diğer oyuncular var. Küçük oyuncular yeniler ama hızlı büyüyorlar. Ayrıca yerel olarak zincirleşmeye başlayanlar var. Bir de kendi markasını satanlar var. Temel olarak piyasaya hakim 3 ya da 4 oyuncu kalacak. Bunlar birbirleriyle rekabet etmektense farklı pozisyonlarda farklı işlere yarayan perakendeciler olacak.
* Potansiyel yüksek. Ama bu daha ne kadar sürecek?
 Uzun yıllar sürer, çünkü bu demografik yapılya ilişkili. Her şeyden önce Türkiye’de genç nüfusunun yarattığı bir devinim var. Çalışma yaşına gelen insanlar, çalışma hayatından çıkan insanlara göre daha fazla. Bu da ülkedeki üretimin ve pazarın büyümesine işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz