Tasarrufta yeni hesaplar

İnsan çıkarmadan 100 kalemde tasarruf mümkün.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tasarrufta yeni hesaplar


BURAK TANSAN / BCG TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ
"REKABET AVANTAJI SAĞLIYOR"
EN BÜYÜK KALEMLER

Belirlenen tasarruf alanlarının yaratacağı etki şirketlerin bulundukları sektörlere göre değişkenlik gösteriyor. Ancak ciddi tasarruflar özellikle satın alma, üretim ve tedarik zincirlerinin yeniden yapılandırılmaları sonrasında sağlanıyor.
SEVİMLİ DEĞİL
Tasarruf odaklı projeler basit bir ifadeyle “sevimli” değil. Bu tür projelerin şirketlerin kültürleri ve rekabet konumları göz önünde bulundurularak dikkatli şekilde planlanması lazım. Takiplerinin iyi yapılması durumunda rekabet avantajı sağlıyorlar.
ÜST YÖNETİM ÖNEMLİ
Tasarruf için en üstten inme kararların tavizsiz bir şekilde uygulanmasından ziyade bu konuda üst ve orta yönetim arasında mutabakat sağlanması lazım. Ancak bu şekilde şirketi içindeki tasarruf projesi sahiplenebilir.

“EN BÜYÜK TASARRUF TELEKOM GİDERLERİNDE OLDU"
20 KALEMDE TASARRUF

Son 5 yılda içlerinde güvenlik görevlerinin outsource edilmesi, temizlik hizmetlerinin düzenlenmesi gibi konuların da bulunduğu 20’den fazla ana başlıkta tasarruf elde ettik. Bunun için yeni düzenlemelerden ve ihale ile alınan indirimlerden yararlandık.
YARIYA DÜŞTÜ
Son 5 yılda en büyük tasarruf sağladığımız kalem telekomünikasyon giderleri oldu. Telekom altyapımızda ve çağrı merkezimizde yeni bir sisteme geçtik. Kullanılmayan tüm atıl telefon hatlarını kapattık. Bu sayede maliyetlerimiz yarı yarıya düştü.
SEYAHAT GİDERLERİ
Seyahat giderleri de önemli tasarruf sağladığımız alanlardan biri oldu. İlk etapta seyahat acentemizi değiştirdik. Acenteye ödenen komisyonlarda indirim sağladık. Otel anlaşmalarını da direkt olarak kendimiz yapmaya başladık. Bu sayede çok daha iyi fiyatlara ulaştık.
KAĞITSIZ ŞUBE
En büyük tasarruf sağladığımız üçüncü alan ise basılı formlar oldu. Türkiye’nin en iyi tasarruf bankası olma hedefimiz doğrultusunda kağıtsız şube projesini hayata geçirdik. Basılı form sayısını azalttık. Bu sayede baskı, depolama ve gönderme maliyetlerimizi azalttık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz