TL ile beklentili hisse öneriyorum

Ufuk Yılmaz piyasa beklentileri ve yatırımcılara tavsiyeleri bizimle paylaştı.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
TL ile beklentili hisse öneriyorum
2012'de piyasalarda dalgalı bir süreç yaşanıyor. Bu dönemde portföyün yarısının TL'de kalmasını tavsiye eden Ata Yatırım Genel Müdürü UFUK YILMAZ, döviz bazlı yatırıma sıcak bakmıyor. Türkiye'nin kredi notunun yükseltilebileceğini öngörüyor. Yatırımcılara "TL mevduatta kalın" önerisini yapıyor. İMKB'nin 65.000 seviyesinin üstünü test edebileceği düşüncesinde olan Yılmaz'a göre beklentili hisseler de portföylere katılabilir. Kurumun son dönemde öne çıkardığı 12 hisse bulunuyor. Bunlar Koza Anadolu Metal, Koza Altın, Park Maden, Halkbank, Garanti Bankası, Bizim Toptan, Arçelik, Türk Traktör, Adana Çimento, Doğuş Otomotiv ve Mardin Çimento. Para akışını yönetmek açısından 2011 zor bir yıl oldu. 2012'de ise Avrupa ve küresel ekonomiye dair artan belirsizliklerin yanı sıra TCMB politikaları ve jeopolitik gelişmeler yatırım kararlarını etkiliyor. Ata Yatırım 2012 strateji raporunda belirsizliklere dikkat çekti ve "Belirsizliklerde Yol Haritamız" başlığıyla yatırımcılara önemli mesajlar verdi. Avrupa ağırlıklı olmak üzere dünya ekonomisindeki zorluklara dikkat çeken Ata Yatırım'ın yeni genel müdürü Ufuk Yılmaz, belirsizliklere rağmen Türkiye için olumlu görüşte olduklarını söylüyor. Türkiye'nin büyümeye devam edeceğini, faizlerin, işsizliğin ve cari açığın düşeceğini ve bunların sonunda kredi notunda artış beklediklerini anlatan Yılmaz, baz senaryolarına model portföyün nasıl olması gerektiğini, endeks, döviz, faiz tahminlerini ve hisse senedi tavsiyelerini açıkladı. Yılmaz'ın piyasa beklentileri ve yatırımcılara tavsiyeleri şöyle

Capital: Piyasaları etkileyebilecek yurtiçi ve yurtdışı gelişmeler neler olacak?
- İç piyasada Merkez Bankası'nın faiz kararı, enflasyon ve cari açığın seyri, piyasaların yakından takip ettiği gelişmeler olacak. Yurtdışında ise Yunanistan sorununun aşılmış olması, bol likidite ve Amerika'dan gelebilecek olumlu haberler, gelişmekte olan piyasalar için destekleyici konumda. Ancak Ortadoğu'da tırmanan gerginlikle artan ve daha da artması muhtemel petrol fiyatlarını, Türkiye ve Türk piyasaları için yine dünya için en önemli risk faktörü olarak görüyoruz. 2012'de, petrol fiyatlarının 140-150 dolarlar seviyelerine gelmesi, global piyasaları olumsuz etkiler. Bu durum hem dünyadaki hassas büyüme sürecini hem de Türkiye'nin cari açığındaki düzelme sürecini sekteye uğratabileceğinden, yakından takip edilmesi gerekecek.

Capital: Döviz ve faiz piyasalarında beklentiniz nedir?
- Döviz piyasasında dalgalı bir seyir söz konusu oldu. Kısa dönemde dalgalanmalar sürebilir ancak bizim yıl sonu TL/dolar tahminimiz 1,75 seviyesi. Dalgalanma bandına bakıldığında ise aşağıda 1,65 seviyesi ve yukarıda 1,90 seviyesi söz konusu. Global likidite devam ettikçe ve enflasyonda düşüş trendinin başlamasıyla faizlerin de yavaş yavaş yüzde 8,5'lara doğru gerileyeceğini düşünüyoruz. Yatırımcılara portföylerinin yüzde 50'sini TL mevduat ve hazine bonosu gibi enstrümanlarda değerlendirmelerini öneriyoruz. Döviz bazlı yatırımı çok fazla tavsiye etmiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz