Türkiye'nin geleceğinin bir parçası olacağız

Sanofi Grubu’nun Türkiye’deki sürdürülebilirlik stratejisinden buna yönelik geliştirdikleri projeler kadar pek çok konuyu Olivier Guillaume ile konuştuk.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'nin geleceğinin bir parçası olacağız
ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak, hastalıklardan korumak ve tedavi etmek için sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeyi ilgili tüm paydaşlarımıza aktarmaya devam edeceğiz. Bundan sonraki hedefimiz, şu ana dek gerçekleştirdiklerimizin ötesine geçebilmek. Önümüzdeki dönemde paydaşlarımızın beklenti ve ihtiyaçlarını dinleyerek bahsi geçen alanlarda yeni projeler geliştirmeyi hedefliyoruz.

Bu alanda yaptığınız çalışmalar şirketin iş sonuçlarına nasıl katkıda bulunuyor?
-
Sürdürülebilir kalkınma ve sosyal sorumluluk, Sanofi Grubu faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası, insanların hayatlarını iyileştirmeyi amaçlayan faaliyetler ve projeler, bizlere yaşadığımız toplum içinde iyi bir vatandaş olabilmemiz için aracılık ediyor. Bu açıdan tüm faaliyetlerimizde sürdürülebilir bir yaklaşım izlemek, kuruma itibar kazandıran en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Ayrıca bu stratejimiz, çalışanlarımız için de şirketleri ile gurur duydukları bir motivasyona dönüşüyor. Kurumsal vatandaş olma yaklaşımıyla topluma biraz da olsa sosyal sorumluluk bilinci aşılamış olmak ve topluma fayda sağlayacak fikir ve projeler geliştirmek çok gurur verici. Sanofi Grubu olarak iş modellerimizde sürdürülebilir bir yaklaşım benimsemek, en büyük ilham kaynaklarımızdan birini oluşturuyor.

Global ve yerel çapta gerçekleştirdiğiniz başarılı çalışmalardan örnek verebilir misiniz?
-
Bu alanda 100’den fazla ülkede gerçekleştirdiğimiz önemli çalışmalar var. Mesela, Sanofi Espoir Vakfı, 2010 yılından beri acil insani durumlar için projeler üretiyor. Aynı zamanda uzun vadede sağlık hizmetleri dengesizliğini azaltmak için tasarlanmış gelişim yardımları konusunda da kararlılıkla çalışmakta. Vakıf, ihtiyacı olan topluluklar ve nüfuslara yardımcı olabilmek, anne ve çocuk ölümlerini azaltmak için yapılan çalışmalar içinde yer alıyor. Sanofi Espoir Vakfı, Van Depremi sonrası bölgeye yardım gönderen ilk uluslararası kuruluşlardan biri oldu.

Sürdürülebilirlik konusunda yapılan çalışmalara başkanlığı kim yapıyor ? Bu konuda şirket bünyesinde bir ekip ya da komite kuruldu mu?
-
Global olarak başkan yardımcılığı seviyesinde yönetimde de temsil edilen bir kurumsal sosyal sorumluluk ekibimiz var. Aynı zamanda tüm ülkelerde bu birime de rapor eden kurumsal sosyal sorumluluk delegeleri çalışmalarını sürdürüyor. Her yıl tüm ülkelerdeki kurumsal sosyal sorumluluk delegeleri ve merkez ofis yetkilileri en iyi çalışmaları ve stratejileri paylaşmak için bir araya geliyor.

Grubun örnek projeleri

ÇEVRE:
Enerji tüketimini azaltmayı hedefleyen Sanofi Grubu Türkiye, Zentiva Lüleburgaz Üretim Tesisleri'nde uyguladığı sistemlerle birim ambalaj başına tüketilen enerji miktarını son 3 yılda yaklaşık yüzde 15 oranında düşürdü. Öte yandan 110 bin metrekare çim ekili yeşil alana sahip Lüleburgaz tesis alanında 20 bin 800 metrekarelik alana da 1000'e yakın fidan dikildi. Grup, Türkiye şirketlerinde enerji tasarrufu için en son gelişmeleri takip ediyor ve gerekli yatırımların yapılarak doğal kaynakların korunması sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz