Türkiye'nin geleceğinin bir parçası olacağız

Sanofi Grubu’nun Türkiye’deki sürdürülebilirlik stratejisinden buna yönelik geliştirdikleri projeler kadar pek çok konuyu Olivier Guillaume ile konuştuk.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'nin geleceğinin bir parçası olacağız
SAĞLIK hizmetinin çeşitli alanlarında faaliyet gösteren Sanofi Grubu, hastaların gereksinimlerine odaklanmış global bir şirket. Grup, sağlık sektörünün lider kuruluşlarından biri olduğunun bilinciyle ve sürdürülebilirlik stratejisinin bir parçası olarak, dünya çapında sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyor. Birleşmiş Milletler Küresel işbirliği Paketi’nin de (United Nations Global Compact) bir üyesi olan şirket ayrıca, dünya çapında sürdürülebilirliği ilke edinmiş önemli şirketlerin finansal performansını izleyen ilk global endeks olan ‘DowJones Dünya Sürdürülebilirlik Endeksi’nde de yer alıyor. Dünya çapında yedi ilaç şirketinin yer aldığı bu endeksin 2011 ve 2012 listelerinde puanını 58’den 93’e yükselterek ‘en hızlı büyüyen’ kategorisinde yer almayı başaran Sanofi Grubu’nun Türkiye’deki sürdürülebilirlik stratejisinden buna yönelik geliştirdikleri projeler kadar pek çok konuyu Sanofi Grubu Türkiye Ülke Müdürü Olivier Guillaume ile konuştuk.

Sürdürülebilirliği sektörünüz ve ekonomi için önemli kılan etkenler neler?
-
Bugün kuruluşlara sadece kârlılığın değil, aynı zamanda sürdürülebilirliğin değer kazandırdığı yeni bir iş yapma biçimi deneyimliyoruz. Bu yeni iş dünyasının temel yapı taşı ise, kurumsal vatandaşlık, yani kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımını karşımıza çıkarıyor. Sürdürülebilirliğin, çevresel ve toplumsal yaşam kalitesini yükseltmek ve tükenmeye başlayan kaynakları koruma altına almak gibi pek çok kritik alanda tüm şirketlerin iş öncelikleri arasında yer almaya başlaması özel önem taşıyor. Sürdürülebilirlik yaklaşımının özellikle insan yaşamının kalitesini yükseltmeye çalışan sağlık endüstrisinin temelini oluşturacağına inanıyoruz. Ülke ekonomilerinde başta kronik hastalıklar olmak üzere, temel olarak sağlık hizmetleri önemli bir yük oluşturuyor. Sürdürülebilir politikalarla, hastalıkları önlemek ve erken tanıya destek olarak tedavi ihtiyaçlarına zamanında yanıt verebilmek sağlık kuruluşlarının öncelikleri arasında yer aldığı takdirde, hastaların yaşam kalitelerini yükseltmenin ötesinde, ülke ekonomisine de önemli bir katkı sağlamak mümkün olacak.

Sürdürülebilirlik stratejinizin özünde ne var?
-
Dünya çapında sadece 7 ilaç şirketinin yer aldığı Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne 6’ncı kez giren Sa-nofi Grubu, dünyada sürdürülebilirlik temelinde faaliyet gösteren lider şirketler arasında yer alıyor. Sürdürülebilir gelişme, Sanofi’nin iş faaliyetlerinin, güçlü ve değişmez bir boyutu ve temel olarak bu politika hastayı tüm faaliyetlerinin odağına konumluyor. Grubumuz, yaşam kurtarmak ve sağlığı geliştirmek için, yüzlerce sivil toplum kuruluşu, meslek örgütleri, hekim ve hasta dernekleri ve bilim camiası ile işbirliği yapıyor. Bu amaçla, nakdi ve ayni bağışlar, sponsorluklar, sosyal sorumluk projeleri hayata geçiriyor. Ayrıca uzmanlık alanlarımız çerçevesinde, dünyanın dört bir yanındaki kısıtlı imkâna sahip topluluklara yardım ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz