Üç yılda ortanın lideri olacağız

Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Varol Civil, birleşme sürecini ve yeni ajandasını Capital'e anlattı.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Üç yılda ortanın lideri olacağız

Birleşmeye karar verdikten sonra hem sigorta anlaşması yaptık hem leasing şirketini sattık. Onu düştüğünüz zaman aslında geçen yılla kıyasladığımızda bankanın operasyonel kârını konsolide bazda yüzde 107 artırdığımızı görüyoruz. Bu açılardan baktığımızda 1+1 3'e doğru gidiyor. Bugün şube penetrasyonumuz arttı. Şube sayısı itibarıyla yüzde 5 civarında bir payımız var. Birleştiğimizde 604 şubemiz vardı, şu anda 507 şubedeyiz. Çok yakın şubeleri birleştirdik. Buna rağmen hala önemli bir pazar payına sahibiz.

Varol Civil'in ajandası
1- Kısa vadeli hedefimiz, orta ölçekliler arasında liderliği almak. Bizim hesabımıza göre bu kredilerde yaklaşık yüzde 5 pazar payı anlamına geliyor.
2- Aslında bizim hedefimiz, her ürün grubunda minimum yüzde 5 pazar payı elde etmek.
3- Orta vadede hedefimiz şube sayısını 650'ye çıkarmak. 2012'de 10-15 arasında şube açmış olacağız.
4- Bu yılki ajandamın ana gündem maddesini, şube verimlilikleri oluşturacak.
5- Kurumsal yatırım bankacılığı bölümünün iyi bir şekilde entegre olup bizim faaliyetlerimize de katkı sağlaması ajandamızın ilk sırasında.
6- 2012 ajandamda, bankanın bireysel bankacılıkta daha ileri noktalara taşınması var. Bunun için atak hazırlığındayız.
7- Türkiye'de müşteri çok sadık değil. Çok hızlı banka değiştirebiliyor. Önemli olan edindiğiniz müşteriyi elde tutmak. Ajandamızın bir maddesi de bu olacak.
8- Şube başına düşen mevduatımız ise 45 milyon TL ile sektör ortalamasının altında. Hedefimiz bunu ortalamaya taşımak olacak.

Capital: Birleşme sonrasında ortaya nasıl bir rakamsal tablo çıktı?
- 31 Aralık 2011 itibarıyla solo bazda 38 milyar TL'lik bir aktif büyüklüğe ulaştık. Toplam kredilerimiz, yine solo bazda 2010 yıl sonu TEB ve Fortis kredilerinin toplamına kıyasla yüzde 28 oranında artarak 25,6 milyar TL'ye ulaştı. Aynı bakış açısıyla mevduatımız ise sektörün üzerinde büyüyerek 22,9 milyar TL'ye ulaştı. Öz-kaynaklarımız 4,2 milyar TL, sermaye yeterlilik rasyomuz yüzde 14,2. Banka, her anlamda rakamlarını ikiye katlamış durumda. Birleşme yılı olmasına rağmen kredilerde sektör kadar, mevduatta sektörden fazla büyüyerek birleşmenin meyvelerini almaya başladık.

Capital: Bu rakamlarla sektördeki oyunda nereye yerleştiniz?
- Özel sektör bankaları arasında aktif büyüklüğüne göre solo rakamlarla 6'ncı sıradayız. Bütün bankalar arasında ise 9'uncuyuz. Bazı alanlarda daha ön sıralardayız. Lider olduğumuz altın kredilerinde payımız yüzde 32. Çek takas hacminde ilk 5 banka arasındayız. POS'da yüzde 6 payla 5'inciyiz. Tüm bankalariçinde tarım kredisini en fazla artıran banka olduk. KOBİ kredilerinde tüm bankalar arasında 4'üncü sıradayız. Geçen yıl toplam mevduat pazar payı artışında özel bankalar arasında 3'üncü olduk. Ticari nakdi kredilerde özel bankalar arasında 5'inci sıradayız. Dış ticarette payımız yüzde 6 seviyesinde. Kredilerin toplam bilanço içindeki payı yüzde 67,3. Bunu şunun için söylüyorum: Biz krediyle büyüyen bir şirketiz. Birleşmeyle beraber tüketici kredilerinin, toplam kredilerdeki oranı da yüzde 30'lara geldi. BDKK tanımlı KOBİ kredilerinin toplam krediler içindeki payı yüzde 35'tir. Yani kredilerimizin 3'te 1'ini KOBİ'ler alıyor. Birleşmeyle beraber şube verimliliğimiz de arttı. Bizim şube başına düşen kredi tutarımız 51 milyon TL'ye ulaştı. Şube başına düşen mevduatımız ise 45 milyon TL ki bu orta ölçekli bankaların üzerinde. Ancak, sektör ortalamasının altında. İşte bir hedefimiz de bu verimlilik rasyosunu sektör ortalamasına getirebilmektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz