Uzun vadeli pozisyon alma zamanı

Citi Menkul Değerler Genel Müdürü Soner İnanç, EFG İstanbul Genel Müdürü Baturalp Candemir ve Standart Ünlü Genel Müdürü Attila Köksal’ın değerlendirmeleri…

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Uzun vadeli pozisyon alma zamanı
Bu yıla yönelik analizlere, değerlendirmelere bakıldığında Türkiye'nin global krizin etkisiyle sıkıntılı bir süreç yaşayacağı yönünde yorumların arttığını görüyoruz. Özellikle cari açık ve büyümeye yönelik vurgular dikkat çekiyor. Bunun piyasalara yansıyacağı da konuşulanlar arasında. Biz de konuyu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı sermayeli aracı kurumların yöneticilerine sorduk. Citi Menkul Değerler Genel Müdürü Soner İnanç, EFG İstanbul Genel Müdürü Baturalp Candemir ve Standart Ünlü Genel Müdürü Attila Köksal konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 2012'de İMKB'de yurtdışı piyasalara göre önemli bir ayrışma beklenmiyor. Kısa vadeli dalgalanmaların olabileceği ancak orta uzun vadede portföy oluşturulması gerektiği yönünde tavsiyeler öne çıkıyor. Endekste etkisi olan banka hisseleri son dönemde çok geriledi. Yabancı kurum yöneticileri ilerleyen günlerde bankalarda büyük bir düşüş beklemiyor. Faiz lobisi söylemlerine katılmayan yöneticiler, faizlerin yılın ikinci yarısında düşme eğilimine girmesini bekliyor. Yine dövizde spekülatif talebin devam etmeyeceğini düşünüyorlar.

BATURALP CANDEMİR / EFG İSTANBUL GENEL MÜDÜRÜ
"TÜRKİYE PİYASALARINDA CİDDİ AYRIŞMA OLMAZ"
TÜRKİYE İKİ NEDENLE TERCİH EDİLEBİLİR

Türkiye'nin tercih edilmesi için iki neden olabilir. Birincisi, diğer ülkelerden daha hızlı büyüme ihtimali ama bu zor. İkincisi, enflasyonu düşürebilecek, kamunun yeniden yapılanmasını sağlayacak, daha düşük bir cari açıkla büyüyebilmeyi mümkün kılacak reformlara hız verilmesi. Bu konuda bazı gelişmeler var. Ancak 2-3 yıllık reformların ardından yüzde 5-6 civarında sürdürülebilir (enflasyon ve cari açık nedeniyle sekteye uğramayacak) bir büyüme performansına kavuşabileceğimize dair somut önlemleri göremiyoruz. Belirsizliklerin ve soru işaretlerinin çok olduğu bir ortamda, global yatırımcının Türkiye'deki yatırımlarını çok artırmasını, Türkiye'nin diğer piyasalardan çok iyi performans sergilemesini beklememek gerek.

YERLİ YATIRIMCININ PAYI ARTACAK
Faizler bugünlerde yüzde 11-12'lere çıktı. Otoriteler çok büyük yanlışlar yapmazsa Türkiye'de reel faizlerin kalıcı olarak düştüğünü söyleyebiliriz. Dolayısıyla artık faizde, enflasyonun 15-20 puan üzerinde kazanç dönemi kapandı. Bu durumda bazı yatırımcılar, başta hisse senedi olmak üzere daha riskli yatırım araçlarına yönelecek. Önümüzdeki 1-2 yıl içinde bunu hem bireysel hem de emeklilik fonlarında göreceğiz. Sonuçta, yabancı payı azalacaktır ve bunu da olumlu anlamda ifade ediyorum.

BANKA HİSSELERİ PAHALI DEĞİL
Türk borsasında büyük yerli ya da yabancı yatırımcının alabileceği kadar likit hisse senedi çok fazla yok. Bu tipte en fazla 30-40 hisseden söz edebiliriz. Bunların da neredeyse yarısı finansal sektör şirketleri. Şu anda banka senetlerinin pahalı olduğu kanısında değiliz. Piyasada, gördüğümüz kadarıyla defansif sektörlere yönelimin, genel bir trend olduğunu söylemek zor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz