"Vakıfbank'ı 3 büyükten 1'i yapacağım"

Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, önce müşteri sayısını artıracağını sonra da şubeleri ön plana çıkaracağını söylüyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Vakıfbank'ı 3 büyükten 1'i yapacağım"
Süleyman Kalkan, hem kariyer hikayesi hem kişiliği ile sıra dışı bir isim. Geçtiğimiz dönemde sürpriz bir atamayla Vakıfbank genel müdürlüğüne getirilen Kalkan, 27 yıllık bankacı. İş Bankası’nda başlayan kariyerinde, yine bu bankada teftişten kredilere pek çok alanda tecrübe kazanmış. Vakıfbank’ın başına gelmeden önce İş Bankası’nın Balmumcu şube müdürlüğünü yürüten Kalkan, teklifin Devlet Bakanı Ali Babacan’dan geldiğini söylüyor. “Teklif edilen görev, genel müdürlük olunca iş değişiyor. Kariyerinizde böyle bir görevi reddedemezsiniz” diye konuşuyor. Kalkan, gayet sakin ve mütevazı bir yönetici. Kendini “iletişime açık, kontrollü biri” olarak anlatıyor. Vak ıfbank’taki iddialı hedeflerini anlatırken de heyecanını sesine yansıtmamaya gayret ediyor. Oysa Mart 2010’da oturduğu genel müdürlük koltuğunda ilk 3 ayda pek çok değişikliğe imza atmış. İlk hedefini müşteri tabanını geliştirmek olarak açıklayan Kalkan, bunun için işe, şube deneyiminin de etkisiyle şubelerden başlamış. İlk 3 ayda şube sayısını 550’den 575’e çıkarmış. Yıl sonuna kadar 600, 3 yılın sonunda da 850 şubeye ulaşmayı hedefliyor. Vakıfbank’ın özellikle Anadolu’da çok kuvvetli olduğunu söyleyen Kalkan, yeni dönemde buradaki performansı koruyarak İstanbul’da da daha görünür olacaklarını söylüyor. Bankanın özellikle bireysel bankacılıkta güçleneceğine dikkat çekiyor ve ekliyor: “KOBİ bankacılığı ve kredi kartlarında yeni çalış- malar yapıyoruz. Ayrıca özel bankacılığa gireceğiz. Yurtdışında da yeni şubelerle büyümek hedefindeyiz.” Vakıfbank’ın yeni genel müdürü Süleyman Kalkan ile kariyer hikayesini, Vakıfbank’ın yeni dönemine ilişkin plan ve hedeflerini konuştuk:

CAPITAL:
İş Bankası’ndayken kendinizi bugün bulunduğunuz türde bir göreve hazırlıyor muydunuz?
- Ben aslında teftiş kökenliyim. İş Bankası’nda 10 yıl teftiş görevlerinde bulundum. Ardından, bireysel krediler departmanında müdür yardımcısı olarak göreve başladım. 1993’te tüketici kredileri departmanı kuruldu. Yeni gelişen bu bölümde pek çok yeniliği hayata geçirdik. İnanılmaz bir tempoyla çalışıyorduk. Ancak 1994 krizinde tüm işler durdu, faizler yükseldi. O dönemde kredi veremez olduk ve o bölümü kapattık. Ardından 1995’te, kurumsal ve ticari krediler departmanına bölge müdürü olarak geçtim. 2 yıl da o bölümde çalıştım. 1997’de sorunlu kredilerin başına geçtim. Arka arkaya krizler yaşanıyordu. Uzakdoğu krizi ardından Rusya krizi, 2000’de Türkiye’nin krizi derken, o süreçte bankanın alacakları ile ilgili olarak çok yoğun çalışmalar içinde oldum. Aynı dönemde Türkiye Bankalar Birliği’nde İstanbul Yaklaşımı çalışmaları başlatıldı, biz 5 kişilik bir ekiple bu projeye çalıştık ve ardından uygulamas ını da yaptık. Bankalar arasındaki görüşmeleri yürüttük. 2001-2003 yılları arası, bu yapı- landırma çalışmaları ile geçti. 2003 yılı sonunda şube müdürlüğüne geçtim. Bankacılıkta geçirdiğim 27 yılın son 6 yılı şube tarafındaydım.

CAPITAL: Peki tüm bu zorlu görevlerden sonra neden şubeye geçiş yaptınız?
- Bankacılıkta şube deneyimi avantaj olarak görülür. Bir yöneticinin şube deneyiminden geçmesi, daima artı olarak düşünülür. Benim görev aldığım şubeler, bankanın büyük şubeleriydi. 3 yıl Levent, ardından 3 yıl da Balmumcu şubelerinin başındaydım. Bunlar tüm Türkiye’de ilk 10 içinde yer alan ve büyük kurumsal, ticari ve bireysel müşterileri olan şubelerdi.

CAPITAL:
Banka genel müdürleri, genellikle genel müdürlükteki üst düzey yöneticiler arasından atanıyor. Sizin örneğiniz oldukça sıra dışı. Vak ıfbank genel müdürlüğü sizin için sürpriz oldu mu?
- Hayatınızın her döneminde belli tekliflerle karşılaşıyorsunuz tabii... Fakat İş Bankası’nda aidiyet duygusu çok yüksektir. İş Bankası çalışanı kolay kolay bankasını bırakıp gitmez. Ya iş hayatınızın başında, ilk 2-3 yılda, bankadan ayrılırsınız ya da emekli olana kadar kalırsınız. Fakat teklif edilen görev genel müdürlük olunca iş değişiyor. Kariyerinizde böyle bir görevini reddedemezsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz