Yeni alımlar peşindeyiz

Nihat Özdemir ile son 10 yılı ve şirketin performansını konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni alımlar peşindeyiz


Capital: 10 yıllık hızlı büyüme döneminde rakamlarınız nasıl değişti?
- Bugün bünyemizdeki 70 şirkette 20 bin kişi çalışıyor. Ciromuz ise 2 milyar dolara yükseldi. Bu yıl da yeni yatırımlarla yüzde 20 büyüyerek 3 milyar doları yakalayacağız.

"YENİ CİVCİVLER ARIYORUM"
YETENEK YETİŞTİRME
Dışarıdan yönetici transfer etmek yerine kendi grubumuz içinden yöneticilerimizi yetiştiriyoruz. Şu anda bütün üst düzey yöneticilerimiz üniversiteden mezun olur olmaz bizimle çalışmaya başlayan kişiler. Ben yeni mezun, deneyimsiz mühendislere "civciv" diyorum. Çalışma arkadaşlarıma hep çok miktarda "civciv" alın diye nasihat ediyorum. Çünkü sistemi en kolay içeriden yetişen yetenekler ileriye götürüyor.
HERKES BAŞVURABİLİR
Bizim de şu an içeriden terfi oranımız yüzde 80'e ulaştı. Kim bana gelir yeni mezun bir mühendis olduğunu söylerse ertesi sabah işe başlatırım. Bunlara 3 ay da çalışma müddeti koyarım. Eğer iyi değilse teşekkür eder yollarımızı ayırırız. Başarılı olurlarsa da bizimle çalışmaya devam ederler.

Capital:
Son 10 yılda gelirlerinizin dağılımı nasıl değişti? Hala inşaat önde mi?
- Tabii, son 10 yılda grubumuzun gelirlerinin dağılımında çok önemli değişiklikler oldu. En önemlisi, geçen yıla kadar ciro yönünden bir numaralı sektörümüz inşaattı. Ancak bu yıldan itibaren grubumuzdaki dengeler değişecek. Enerji, çimento ve hava meydanları hızla büyüyor. Şuanda cironun yüzde 35'i inşaattan, yüzde 20'si ise enerjiden gelirken bu oran hızla enerjinin lehine artacak. 2013'te kesinlikle enerji, inşaatı geçecek ve bir numaralı işimiz olacak.

Capital: Özellikle çimentoda son 10 yılda çok hızlı büyüdünüz. Hangi strateji sizi sıfırdan sektörün ilk 3 oyuncusu arasına soktu?
- 2000 yılında Siirt'teki Kurtalan Çimento'yu satın aldık. Kapasitesini yüzde 100 büyüttük. Teknoloji yatırımları yaparak çimentonun üretim maliyetlerinde önemli avantajlar sağladık. Bu sayede sert rekabetin yaşandığı çimento sektöründe ismimizi duyurmaya başladık. Ancak sektörde kalıcı olmak için tek bir çimento fabrikası sahibi olmak yeterli değildi. Sektörde büyüyebilmek için yeni yatırımlar yaparak bu alandaki fabrika sayımızı kısa sürede artırdık. 2006 yılında ihalelere iyi hazırlanarak TMSF'den Diyarbakır ve Gaziantep Çimento'yu satın aldık. Daha sonra bünyemize Urfa Çimento'yu kattık. Bunların yanı sıra Bitlis ve Mardin'de 2 çimento fabrikası daha kurduk. Geçen yıl da İtalyanların İstanbul, Kırklareli, Ankara ve Pınarhisar'daki 4 çimento fabrikasını satın aldık. Böylece eskiden sadece güneydoğu ve doğuda varken bugün Sabancı ve Oyak'ın ardından Türkiye'nin 3'üncü büyük çimento grubu olduk.

Capital: Sırada ne var? Yeni satın almalar olacak mı?
- Türkiye'nin batısında satın aldığımız çimento fabrikalarını hem kapasite hem verimlilik yönünden büyütüyoruz. Önümüzdeki dönemde çimentoda daha üst kademelere tırmanacağız. Özellikle çimentoda Türkiye'de yeni alımlar peşinde koşuyoruz. Yurtdışında ise çimento tesisi kurmak için çalışmalarımız var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz