Yeni alımlar peşindeyiz

Nihat Özdemir ile son 10 yılı ve şirketin performansını konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni alımlar peşindeyiz
NİHAT ÖZDEMİR, son 10 yılda grubu Limak'ı baş döndürücü bir hızla büyüttü. İhalelerde gösterdiği performansla ve hızlı büyüyen sektörlere yaptığı yatırımlarla dikkat çekti. Doğru öngörü ve iyi sektör seçimleri sayesinde başarıyı yakaladıklarını söyleyen Özdemir, "Çalıştığımız sektörlerde verimli ve etkili olmayı, kapasite artırımıyla veya satın almalarla büyümeyi hedefliyoruz" diyor. Her yıl 1 milyar dolar yatırım yapmayı planlayan Özdemir'in iki hayali var: İlki 6 sektörde Türkiye'nin en büyük ilk 10 şirketi arasına girmek, ikincisi bu başarıyı yurtdışına taşımak.on yıllarda onun ismini çok sık duymaya başladık. Bunda 2 bin sporcusu, 350 milyon TL cirosu olan ve Türkiye'nin en fazla taraftara sahip kulübü Fenerbahçe'nin başkan vekili olmasının elbette payı büyük. Ancak onun adını sık duymamızın başka nedenleri de var: Sahibi olduğu grup, son 10 yılda çok hızlı büyüdü. Ancak onun ve grubunun adının iş dünyasında bu kadar popüler olmasının ardında ise özelleştirme ihalelerinde gösterilen performans ve gerçekleştirilen başarılı satın almalar var. Zaten kendisi de "İnşaatın dışında başka sektörlere gireceğimizi tahmin ediyordum ancak sanayide bu kadar büyüyeceğimizi hayal bile etmiyordum" diyor.  "Mayısta Fenerbahçe'deki görevim bitiyor. Bir daha başkanlığı düşünmüyorum" diyen Nihat Özdemir ile son 10 yılı ve şirketin performansını konuştuk. Sohbetimizin detayları ise şöyle:

Capital: Son 10 yılda çok hızlı büyüdünüz. Bunu neye borçlusunuz?
- Limak'ın son 10 yılda hızlı büyümesinde ihalelerdeki başarımızdan ziyade altyapıya yönelik öngörülerimiz etkili oldu. Altyapıya yönelik yatırımları hedeflediğimiz için müteahhitlikteki birikimlerimiz bize çok önemli katkı sağladı. Sonuçta doğru yatırım kararları ve doğru konjonktür büyümemizi destekledi. Ancak en önemlisi, bizim yatırım yapmak için hızlı büyüyen sektörleri seçmemiz oldu. Baktığınızda son 10 yılda enerji, inşaat, çimento, havacılık ve turizm sektörleri hep yüksek büyüme gösterdi.

Capital: Büyümede en önemli dönüm noktasını ne zaman yaşadınız?
- Limak olarak bizim için en önemli dönüm noktası, 2000 yılında çimento sektörüne girmemiz oldu. Burada özelleştirmeleri çok iyi değerlendirdik. Daha sonra enerji ve havalimanı yatırımlarımız başladı. Yıllarca baraj ve havalimanları yaptığımız için her iki işi de çok iyi biliyorduk. Müteahhitlikte kazandığımız deneyimlerimizi enerji ve hava meydanlarında kullandık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz