Yeni alımlar peşindeyiz

Nihat Özdemir ile son 10 yılı ve şirketin performansını konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni alımlar peşindeyiz


Capital: Önümüzdeki dönemde hangi alanlara ne kadarlık yatırım yapacaksınız?
- Önümüzdeki 5 yıl içinde her yıl ortalama 1 milyar dolar yatırım yapmayı hedefliyoruz. En büyük yatırımlar enerjide olacak. Bir de gıdada büyümek benim en önemli hedeflerimden biri. Önümüzdeki dönemde hedefimiz gıdada fabrikalarımızın sayısını artırmak. Meyve suyunu ve salça işimizi çeşitlendirip büyütmeyi hedefliyorum.

Capital: Limak'ı kurduğunuz dönemde nasıl hayalleriniz vardı?
- Dünyanın sayılı inşaat şirketlerinin kendi alanlarındaki başarılarını başka sektörlere taşıdığını görürsünüz. Ben de şirketi ilk kurduğumuzda müteahhitlikte biriken sermayenin başka sektörlere kayacağını ve hızlı gelişen altyapı yatırımlarıyla bizim Türkiye'nin en büyük 25 müteahhitlik şirketi arasına gireceğimizi hayal ediyordum. Ancak sanayide bu kadar büyüyebileceğimizi, hangi sektörlere atlayacağımızı tahmin edemiyordum. 1976 yılındaki Türkiye ile 2000 yılından sonraki Türkiye çok farklıydı. O günlerden bugünlere geldiğimizde 10 yıldır kuvvetli bir siyasi istikrar Türkiye'yi çok farklı noktalara getirdi.

Capital: Şimdi nasıl hayalleriniz var?
- Benim iş yaptığım tüm sektörlerde hayalim birinci olmak değil. Aksine çalıştığım 6 sektörde Türkiye'nin en büyük ilk 10 şirketi arasına girmeyi ve bu başarıyı yurtdışına yaymayı hayal ediyorum.

KOÇ GİBİ 3'ÜNCÜ KUŞAĞI HEDEFLİYORUZ"
ÇOCUKLARI YETİŞTİRME

Ortağım ve ben mühendisiz. İkimizin çocukları da bizim gibi mühendis oldu. Şimdi onlar da Limak'ta görev yapıyor. Ancak onlara kesinlikle patron çocuğu muamelesi yapmadık. Onlar da işe aldığımız diğer mühendisler gibi mesleğe en alt noktalardan başladı. Hala da iyi noktalara gelmiş değiller.
KISA ÖMÜRLÜ
Türkiye'de şirketler çok kısa ömürlü. Ben de Koç Topluluğu'nda olduğu gibi grubumuzun üçüncü nesilde de devam etmesini istiyorum. Bunu sağlamak için de birlik, beraberlik, birbirini sevmek ve saymak gerekiyor. Bizim Sezai Bey'le ortaklığımızın uzun ömürlü olmasının en büyük sırrı burada. Sadece iyi günümüzde değil en kötü günümüzde de birbirimizi sevdik ve saydık.
CEO NEDEN YOK?
Bizim grubumuzda merkeziyetçi bir yapı yok. Bu yüzden de holdingde ayrı bir CEO sistemi oluşturmadık. Bizde grupların başkanları CEO gibi çalışıyor. Ancak burada tek istisna inşaat sektörü. İnşaat hala profesyonel yöneticiliği kabul etmiyor. Sistem hala patron direkt ilişkisi ile yürüyor. Karayolları genel müdürü bizim şirkete bir talimat verecekse profesyonel yöneticimizi değil direkt beni arıyor.

Capital:
Peki müteahhitler neden daha başarılı oluyor? Bu işin sırrı nedir?
- Türkiye'de büyük yatırım yapan şirketlerin yüzde 70'i, müteahhitlikten çıktı. Çünkü bizler iş yapmayı, işi kurmayı diğer sektörlere göre çok daha kolay beceriyoruz. Müteahhitlik sektörünün bize verdiği birikim daha kolay yeni sektörlere girmemizi sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz