Yeni CEO'nun global ajandası

Doğtaş ve Kelebek’in yeni CEO'su ile küresel bir şirketten aile şirketine geçiş hikayesini,ve büyüme planlarını konuştuk:

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni CEO'nun global ajandası


Capital: Teklif nasıl geldi? Beyin avcısı şirketler üzerinden mi?
- Ortaklardan Turkven tarafındakilerle bir tanışıklığımız var ve onlar aracılığıyla görüşmelerimiz oldu. Projelerinden bahsettiler, akabinde Davut Bey’le tanıştım. Karar sürecine kadar yaklaşık 3 ay geçti. O dönemde hem sektör hem şirket hem de stratejiler ve yapılacaklar hakkında çok sık bir araya geldik.

Capital: Küresel bir şirketten aile şirketine geçmek konusunda endişeleriniz oldu mu?
- Hep uluslararası şirketlerde geçmiş bir profesyonel hayattan sonra kurumsallaşmaya adım atan bir şirkete geçmek farklı tabii... Sonuçta hayatta her şey bir risk. Biraz cesareti, ama asıl olarak inanmayı gerektiriyor. Hem sektöre hem ortaklara hem kendinize inanmanız önemli. Bugüne kadar farklı bir anlayışla gelmiş bir şirket var. En önemlisi değişimi yönetmek. Bu da çok kolay değil. Once insanları değişime inandırmak, sonra da bu değişimi gerçekleştirmek gerekiyor. Bir de ortakların kurumsallaşmaya vereceği desteği baştan kestirmek güç. Bunu ancak yaşayarak göreceğim. Ama şu ana kadar hiçbir olumsuzluk yaşamadım.

Capital: Nasıl ikna oldunuz?
- Gerek Doğan Ailesi’yle gerek Turkven’le olan görüşmelerimizde hedeflerimizin, amaçlarımızın ortak olduğunu gördüm. Ben de bu konuda cesaretlendim. Bu arada Doğan Ailesi’nin çok vizyoner bir aile olduğunu belirtmek isterim. Şimdiye kadar yapılanları ve bundan sonra yapılması gerekenleri çok iyi analiz etmişler. Bunun gereklerini de yerine getiriyorlar. Bu, bence çok önemli bir meziyet.

Capital: Peki sizce Doğan Ailesi, CEO olarak neden sektör deneyimi olmayan bir isme yöneldi?
- Tabii her sektörün kendine has dinamikleri var, ama netice itibarıyla fezaya roket göndermiyoruz. Bir ürün var, tüketici var, üretici var, satış kanalları var... Temel mantık aynı. Sektör deneyiminden ziyade, en üst hedef olan “global marka olma” isteğinin daha ağır bastığını ve bu alanda deneyimi olan bir yöneticiyle çalışmayı tercih ettiklerini düşünüyorum.

Capital: Aynı zamanda ilk CEO oldunuz. Genelde icracı patrondan CEO’luk sistemine geçiş biraz uzun sürer. Doğtaş’ta nasıl olacak?
- Öncelikle ilk CEO olmanın ayrı bir sorumluluğu var. Orası muhakkak. Ama beni gerçek anlamda heyecanlandıran konulardan biri de şuydu: Resmi olarak işe başladığım gün, bütün operasyon tümüyle bana devredildi. Türkiye’deki CEO’luk uygulamalarının çoğunda, patronların çok fazla işin içinde olduğu görülüyor. Benim isteğim, tam anlamıyla özgür bırakılmaktı. Aksi halde buraya gelmemin anlamı olmazdı.

Capital: CEO’luk sistemiyle oluşan yeni yapılanma nasıl olacak? Ekibi çok değiştiriyor musunuz?
- Çok radikal bir organizasyon değişimi olmayacak. Her şeyi baştan aşağı değiştirecek bir duruma zaten gerek yok. İşleyen bir sistem var. Birçok pozisyon doğru planlanmış. Burada yapacağım şey, ekibi takviye etmek, kuvvetlendirmek. Doğru iş tanımlarına doğru profilleri getirmek. Hem içeriden hem dışarıdan. Dolayısıyla çok kısa bir zamanda bana bağlı direktörlerden oluşan bir icra kurulu oluşacak. İki marka için 10’un üzerinde direktörlük olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz