Yeni projelerim var aklım hâlâ otomobilde

Otomotiv sektörünün duayenlerinden Mermerler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer sorularımızı yanıtladı.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni projelerim var aklım hâlâ otomobilde
Mermerler Grubu, iş dünyasında Türkiye’ye getirdiği Mazda, Chery gibi otomobil markalarıyla tanınıyor. Mermerler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer, bugün gelirlerinin önemli kısmını gayrimenkul ve kiralarından elde ettiklerini belirtiyor. Mermer, yakın dönemde çok değerli bölgelerde en az 150 milyon dolarlık otel, ofis, konut ve hastane projesini hayata geçirmeyi planlıyor. Otomotivde son dönemde hayal kırıklıkları peş peşe gelse de heyecanını yitirmediğini söyleyen Mermer, “Türkiye’ye Çin’den yeni otomotiv markalarıyla uçak getireceğim” diyor.

Yüksel Mermer, iş dünyasında otomotiv denince ilk akla gelen isimlerden biri. Bugün de TOBB Otomotiv Satıcıları Sektör Meclis Başkanı olan Mermer, uzun yıllar Türk iş dünyasının içinde varlığını sürdüren Mermerler Grubu’nun yönetim kurulu başkanı. Babası Muzaffer Mermer’in kurup belli bir noktaya getirdiği Mermerler Otomotiv, grubun hala en fazla odaklandığı şirket. Ancak bugün Mermerler Grubu gelirlerinin en önemli kısmını kira ve gayrimenkulden kazanıyor. Türkiye’nin en değerli bölgelerinde önemli gayrimenkulleri bulunan Mermer, yakın dönemde en az 150 milyon dolarlık otel, ofis, konut ve hastane projeleri hayata geçirecek. 80’lerde Mazda’yı Türkiye’ye getiren ve adı hala Mazda’yla anılan Mermerler Grubu, Mazda ile önce büyük bir başarı elde etmiş ardından istikrarı koruyamamıştı. 5 yıl önce Mazda doğrudan Türkiye’ye girme kararı alınca Mermerler’in Mazda ile ilişkisi de sona erdi.

Ardından Çinli Chery ile şansını deneyen Mermerler, bu markayla da umduğunu bulamadı. “İlk yıl 10 bin adet satış hedefliyorduk ama hedeflere ulaşamadık” diyen Mermer, Avrupa’nın yaşadığı kriz yüzünden rekabetin çok ağırlaştığını söylüyor ve “Bu rekabetten kimsenin kazandığını zannetmiyorum” diyor.

Her zaman herkesin tanıdığı bir grup olsa da hiçbir zaman çok fazla büyümeyi tercih etmediklerini söyleyen Mermer, “Her gün diken üstünde oturmaktansa risk almamayı tercih ettim. Bugüne kadar 3 büyük hayal kırıklığı yaşadım. 1974’te Volvo’yu, 80’lerde Mazda’yı ve geçtiğimiz yıllarda Chery’yi Türkiye’de yatırıma ikna ettim. Ama ilki 74 Kıbrıs Harekatı yüzünden, diğerleri de bürokrasi yüzünden rafa kalktı. Bunlar beni çok üzdü” diyor. Yine de umudunu yitirmeyen Mermer, Türkiye’ye Çin’den yeni otomotiv markaları ve uçak getireceğini söylüyor. Otomotiv sektörünün duayenlerinden Mermerler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer’in sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz