Yüksek potansiyele yabancılar gelebilir

Hulki Kara ile sektörün gelişen performansını, yeni döneme yönelik beklentileri ve Garanti Factoring'in plan ve hedeflerini konuştuk

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yüksek potansiyele yabancılar gelebilir
Son 5 yılda değişen imajıyla hızlı büyüme yakalayan faktoring sektörü, aktif büyüklüğünü 3 katına çıkardı. 2011'i 40 milyar dolar ciroyla kapatan sekt��rün gelecek 5 yıl hedefinde ise 100 milyar dolar var. Garanti Factoring Genel Müdürü HULKİ KARA, bu hedefe ulaşmanın zor olmadığını söylüyor. Ancak atılması gereken adımlar olduğuna işaret ediyor ve ekliyor: "Yeni düzenlemeler yasalaşmalı, finansmanımız genişlemeli. Ayrıca kurumsallaşma için çaba artmalı. Örneğin biz 2011'de yeniden yapılandık. Tüm organizasyonumuzu gözden geçirip hız ve verim kazandık." Faktoring sektörü son 5 yılda 3 kat büyüdü. Sektörün GSMH'den aldığı pay yüzde 3'lerden yüzde 7'ye ulaşırken aktif büyüklüğü 5 milyar TL'den 15,6 milyar TL'ye çıktı. Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara, bu güçlü performansı sektörün gelişen imajına bağlıyor. "2006 yılından sonra getirilen sektörü düzenleyici yeni parametreler ve kurallar, imaj ve kurumsallaşma açısından çok pozitif sonuçlar doğurdu. Sektörün son 5 yılda olduğu gibi önümüzdeki dönemde de ciddi şekilde gelişip büyüyeceğini düşünüyorum" diye konuşuyor. Faktoring sektörünün önümüzdeki 5 yılda en az 50 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı tahmin ediliyor. Asıl hedefse 100 milyar dolar. Hulki Kara, bu hedefe ulaşılabilmek için gerekli potansiyelin olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Ama gerçekleşmesi için dikkatle üzerinde durulacak önemli noktalar da var. Bunu sağlayabilmemiz için öncelikle kendimizi finanse etmemiz gerekiyor." Garanti Factoring ise geçtiğimiz yıl büyük bir yeniden yapılanma sürecinden geçti. Şirketin tüm iş yapış sistemlerini yeniden gözden geçirdiklerini anlatan Kara, "Verimlilik çalışmalarını da ikinci yarıda bitirmiş olacağız. Bu durum bize çok güç kazandırdı. Müşteriye daha hızlı, daha verimli ve daha etkin yaklaşabiliyoruz" diyor. Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara ile sektörün gelişen performansını, yeni döneme yönelik beklentileri ve Garanti Factoring'in plan ve hedeflerini konuştuk:

Capital:
Son 5 yılı değerlendirdiğimizde sektör adına ne gibi değişimler yaşandı?
- Faktoring, Türkiye'de çok hızlı bir gelişim içinde. Gayrisafi yurtiçi hasılaya oranına baktığımız zaman yüzde 3'lerden yüzde 7'ye çıkmış durumda. Son 5 yıl içinde sektörün aktif büyüklüğü 5 milyar TL'den 15,6 milyar TL'ye geldi. Bu yıl sonu itibarıyla sektör yaklaşık 40 milyar dolar ciro gerçekleştirdi. Bunların hepsi son 5 yıl içinde sektörün ne kadar geliştiğinin önemli kanıtları.

Capital:
Peki bu hızlı büyümenin itici gücü ne oldu?
- Öncelikle sektörün Türk ticaret piyasasındaki imajı geçmiş yıllara nazaran çok daha iyi. Özellikle 2006 yılından beri sektörü düzenleyici parametre ve kurallar geldi. Bu parametre ve kurallar sektörün imajı ve kurumsallaşması açısından çok pozitif sonuçlar doğurdu. Buna paralel olarak özellikle piyasada faktoringe yönelik olumlu birtakım talepler söz konusu. Ancak hala gidilmesi gereken yol var. Son 5 yılda olduğu gibi sektörün ciddi şekilde gelişeceğini ve büyüyeceğini düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz