"Yurt dışına odaklandık"

Mehmet Ali Aydınlar’la yeni dönemi ve yatırım planlarını konuştuk...

4.02.2017 14:17:270
Paylaş Tweet Paylaş
"Yurt dışına odaklandık"
* Yurt dışında büyüme stratejiniz nedir? 
Yurt dışında büyümemizi ağırlıklı olarak satın alma yoluyla yapmayı düşünüyoruz. Oturmuş, pozitif ve kâr üreten hastaneleri alıp onları daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. 
* Fırsat olarak gördüğünüz pazarların hangi özellikleri orayı sizin için avantajlı kılıyor? 
 Bizim sunduğumuz hizmeti satın alabilecek ekonomik gücü olan insanların olması, kamunun özel sektöre bakışı önemli rol oynuyor. Ama yatırım yaparken dikkate aldığımız birçok etken var: Nüfusu, demografik yapısı, sağlık sektörünün geldiği nokta, bölgede nitelikli hekim ve sağlık personeli olup olmadığı, kamunun özelden sağlık hizmeti satın alıp almaması gibi faktörlerin hepsini inceleyip ondan sonra karar veriyoruz. Bizim için avantajı olabilecek her pazarı takip ediyoruz. 
* Yurt dışında hastane açmak Türkiye’de açmaktan daha mı kolay? 
 Türkiye’de kısıtlamalar yeni hastane açılmasını zorlaştırıyor ama bahsettiğim ülkelere baktığınızda sağlık sektörü gelişmiş olmadığı için bu tür yatırımlara ihtiyaçları var. Bu nedenle Türkiye’ye kıyasla daha kolay oluyor.
* Yurt içinde yapmayı düşündüğünüz yatırımlar var mı?
 Şu anda devam eden 4 yatırımımız var. Altunizade’de yaptığımız hastaneyi ocak ayında tamamlamayı, 1 Mart 2017’de de hasta almayı hedefliyoruz. Bu hastane bizim şu andaki en büyük hastanemiz olacak; 98 bin metrekare kapalı alana sahip ve 325 yataklı bir hastane.
Maslak Acıbadem Hastanesi’nin ise ikinci etabına başladık, hastaneyi genişletiyoruz. 60 bin metrekare ilave hastane binası yapıyoruz. Ataşehir’de 40 bin metrekare kapalı alanı olan bir hastane yapıyoruz. Bir de Kartal’da 25 bin metrekare bir hastane yapıyoruz. Ataşehir, Maslak, Kartal’daki yatırımların 2018’de faaliyete geçmesini planlıyoruz. Açıkçası Türkiye’de bundan başka bir şehre daha gidersek İzmir ve Antalya’yı tercih edebiliriz. Onun dışında da daha fazla bir yere yatırım yapmak şu anda gündemimizde yok, daha çok yurt dışında büyümeyi düşünüyoruz.
* Acıbadem Grubu olarak başka işleriniz var mı ve ya ilgileniyor musunuz?
 Hayır, biz sadece sağlık işindeyiz. Şöyle derim hep, sağlık başka bir işin yanında yapılacak ikinci bir iş değil. Sağlık yılda 365 gün 24 saat konsantrasyon isteyen bir konu.
* Sağlık teknolojileri gibi konularda yatırımınız var mı?
 Acıbadem Teknoloji diye bir şirket kurduk, bu şirketin altında A Store adıyla ilaç yönetim sistemi oluşturduk. Bu sistem şu ana kadar Amerikalıların tekelinde olan bir işti, ama biz yazılımını ve endüstriyel tasarımını kendimiz yaptık ve piyasa göre maliyet olarak avantajlı konuma geldik. Bu sistem şu anda hem bizim hastanelerimizde kullanılıyor hem yurt dışından ciddi talep görüyor. Örneğin geçenlerde yabancı bir ülkenin sağlık bakanı geldi ve bu sistemi kendi ülkesinde 2 hastaneye kurmak istediğini söyledi.
* Acıbadem’in sosyal sorumluluk projelerinden, eğitime ve spora verdiği destekten bahsedebilir misiniz?
 Acıbadem Üniversitesi benim sosyal sorumluluk projem. Üniversitede okuyan öğrencilerin yarıdan fazlası yüzde 100 burslu okuyor ve tek amacım bu ülkeye nitelikli gençler kazandırmak. Onun dışında ben şahsen birçok okul, kültür merkezi, cami gibi yatırımlar yapıp kamuya bağışlıyorum. Ayrıca çok sayıda burslu öğrenci okutuyorum. Türkiye’de sağlıkla sporu yan yana getiren kurum Acıbadem. Daha önce spor kulüpleri sağlık hizmetlerini kamunun üniversite hastanelerinden alırdı. Bu geleneği biz, Acıbadem olarak değiştirdik. Şu anda birçok ülkenin basketbol ve futbol milli takımlarının sağlık sponsoruyuz. Türkiye ve yurt dışında 50’nin üzerinde kulübün sağlık sponsorluğunu yürütüyoruz. Fulya’da FIFA’dan mükemmeliyet merkezi sertifikası olan çok gelişmiş bir sporcu sağlığı merkezimiz var. 
* Acıbadem Üniversitesi’nin gelişimi nasıl gidiyor?
 4 bine yakın öğrencimiz var ve sayıyı bu civarda tutmayı planlıyoruz. Yeni bir fakülte açmayı düşünmüyoruz.
* İşin lideri olarak en çok nelere odaklısınız, en çok nelerle uğraşıyorsunuz?
 Ben her işle ilgilenmeyi seven birisiyim. Operasyonla da uğraşırım diğer konularla da... Ama en çok vaktimi ne alıyor derseniz yeni yatırımlar ve seyahat alıyor. Seyahat hayatımda önemli bir yer tutuyor, bir gün Üsküp’te yönetim kurulu toplantısındayken ertesi günlerde art arda Sofya’da, Singapur’da, İstanbul’da yönetim kurulu toplantılarım oluyor. Ayrıca İstanbul’da Acıbadem’in yönetim kurulu toplantısını yapıyoruz. Her şeyden önce bu bile ciddi bir zaman alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz