"Yurt dışına odaklandık"

Mehmet Ali Aydınlar’la yeni dönemi ve yatırım planlarını konuştuk...

4.02.2017 14:17:270
Paylaş Tweet Paylaş
"Yurt dışına odaklandık"
Nil Dumansızoğlu
ndumansizoglu@capital.com.tr

Türkiye’nin en büyük sağlık grubu Acıbadem’in gündeminin en önemli maddesi yurt dışı yatırımlar. Öncelikli pazar olarak Balkanlar’a odaklanan grup, o bölgede her ülkede hastane açma hedefi doğrultusunda iddialı çalışmalar yürütüyor. Şu an radarlarında Sırbistan’ın bulunduğunu ve görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su MEHMET ALI AYDINLAR, ayrıca Rusya ve Ukrayna’yla da ilgilendiklerini belirtiyor. 2017 yılında Hollanda’da da bir klinik açacaklarını ifade eden Aydınlar, “Hedefimiz, ciromuzun yüzde 50’sini dolar veya Euro bazına oturtmak” diyor.

Acıbadem Sağlık Grubu’nun ilk hastanesi, 25 yıl önce kurulduğunda Türkiye’de “sağlık” bir sektör olarak kabul edilmiyordu. Türkiye’de zincir hastanelerin öncüsü konumunda olan Acıbadem Sağlık Grubu’nun bugün 16’sı Türkiye’de, 4’ü Bulgaristan’da, biri Makedonya’da ve son olarak Irak’ta işletmesi üstlenilen bir hastane olmak üzere toplam 22 hastanesi var. Grup, IHH (IHH Healthcare Berhad) ile yapılan ortaklık sonrasında Asya ve Uzak Doğu’nun en büyük, dünyanın ise ikinci en büyük sağlık grubunun bir parçası haline geldi. Acıbadem’in, büyüme stratejisi yurt dışına odaklanmış durumda. En son Bulgaristan’da yapılan 125 milyon Euro’luk yatırımla Bulgaristan’ın en büyük hastane grubu oldu. Balkanlar’da büyümeye devam edeceklerini ifade eden Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mehmet Ali Aydınlar, şimdi radarlarında Sırbistan’ın bulunduğunu söylüyor. Rusya ve Ukrayna’yla görüşmelere devam ettiklerini belirterek Hollanda’da da yeni bir yatırım yaptıklarını aktarıyor: “Bugüne kadar hep gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösterdik. Şimdi gelişmiş ülkeleri de denemek istiyoruz. Bu nedenle Hollanda’nın Amsterdam şehrinde büyük bir klinik yapıyoruz, onu da yılbaşında açmayı hedefliyoruz.” Grubun cirosunun, yüzde 15’i yurt dışındaki hastanelerden ve yüzde 10’unun ise Türkiye’de tedavi edilen yabancı hastalardan olmak üzere, toplam yüzde 25’inin yabancı para cinsinden olduğunu açıklayan Aydınlar, bunun ağırlıklı kısmının Euro olarak kazanıldığını ve hedeflerinin, cironun yüzde 50’sini dolar veya Euro bazına oturtmak olduğunu söylüyor. Mehmet Ali Aydınlar’la yeni dönemi ve yatırım planlarını konuştuk:
* Siz 1991 yılında Acıbadem’le sağlık sektörüne adım attığınızda Türkiye’de zincir hastane modeli gelişmemişti. Bu sektörün öncülerinden oldunuz. O dönemden bu yana zincir hastaneler özelinde, sağlık sektöründe Türkiye nereden nereye geldi?
 Aslında 25 yıl önce biz bu işe başladığımızda sağlık bir sektör olarak kabul edilmiyordu. Hatta bankalar hastanelere kredi bile vermiyordu. Az sayıda özel hastane vardı. Ancak bugün geldiğimiz noktada çok farklı bir tablo var. Başta biz olmak üzere Türkiye’de zincirler oluşmaya başladı. Hatta sektörde konsolidasyon süreci bile başladı. Bu konsolidasyon sürecinin daha da devam edeceğini düşünüyorum. Çünkü sağlık çok dinamik, sürekli maliyet kontrolü yapmanız gereken bir sektör. Burada ölçek ekonomisi devreye giriyor ve maliyetleriniz büyüklüğünüzle orantılı olarak değişiyor. Ancak sektörün bugüne dek ulaştığı noktaya baktığınız zaman yine de çok büyük gruplar yok diyebiliriz. Sektörde Acıbadem’le birlikte grup olarak Medicalpark, Memorial, Medipol ve Medicana bulunuyor. Onlardan sonra gelenler daha küçük hastaneler, yerel girişimler.
* Büyük holdingler de sağlık sektörüne yatırımlar yaptı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
 Anadolu Grubu ve Koç Holding gibi büyük holdingler de bu sektöre girdi. Ancak bu grupların ikisinin de sadece bir hastanesi var. Son dönemde ise büyük holdinglerden bir tek Özyeğin Florence Nightingale’e yatırım yaptığı göze çarpıyor. Türkiye’de şöyle bir gerçek var: 2008 yılından bu yana yeni özel hastanelerin yapılmasına izin verilmiyor. O nedenle yeni hastane açmak isteyen kuruluşlar, mevcut hastaneleri alarak büyüyebiliyor. Bazıları hastaneleri, bazıları da onların ruhsatlarını alıyor. Dolayısıyla artık yeni oyuncuların sağlık sektöründe yer alması, gelişmesi çok kolay değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz