Yüzyılın 20 projesi

Türkiye’nin geleceğine damga vuracak en büyük bütçeli 20 projeyi araştırdık...

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yüzyılın 20 projesi


DÜNYANIN EN BÜYÜK ENTEGRE SAĞLIK TESİSİ
BAŞBAKAN’IN PROJESİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara için açıkladığı en büyük projelerden biri, dev bir sağlık tesisi projesiydi. Bu proje Etlik Entegre Sağlık Kampüsü olarak Türkerler Holding-Astaldi ortaklığıyla hayata geçiriliyor.
KAMU-ÖZEL SEKTÖR ORTAKLIĞI
Projenin temelini 2012 içinde Başbakan atacak. Tesis, 2014 sonunda tamamlanacak. Dünyanın en büyük entegre sağlık tesisi olarak tanımlanan proje için 1,3 milyar dolar yatırım yapılacak. Özel sektör kamu ortaklığıyla hayata geçirilecek olan tesis, 1 milyon 71 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek.
7 BÜYÜK HASTANE
Ankara’nın 7 büyük özel ve kamu hastanesi bu tesise taşınacak. Tesisin yatak kapasitesi 3 bin 566 olacak. Proje kapsamında ana hastane, rehabilitasyon hastanesi, yüksek güvenlikli psikiyatri hastanesi, il sağlık müdürlüğü binası, otel, AVM ve ticari alanlar bulunacak.

3 ÖNEMLİ PROJE
EN BÜYÜK DOGALGAZ SANTRALI

Akenerji’nin iştiraki Egemer’in Hatay’a kuracağı kombine doğalgaz çevrim santrali halen Türkiye’de tasarlanan en büyük doğalgaz santrali konumunda. 2014’te devreye alınacak projenin toplam maliyeti 930 milyon dolar. 900 MW kurulu güçte olacak santral Türkiye'nin halihazırda kurulu üretim kapasitesini yüzde 1,7 oranında artıracak. Erzin Kombine Çevrim Doğal Gaz Santrali, iki adet GE Frame 9FB gaz türbininden ve bir adet ortak Skoda Power MTD60 buhar türbininden oluşuyor.
DÖNÜŞÜMÜN BEDELİ 2,4 MİLYAR DOLAR
Dev enerji projelerinden bir diğeri Tüpraş’ın Fuel Oil Dönüşüm Projesi. 2,4 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek olan projenin 2014 yılında devreye alınması planlanıyor. Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, projeye ilişkin şu detayları veriyor: “En gelişmiş rafinaj teknolojileri kullanılarak tasarlanan bu büyük ölçekli yatırımla, yüksek kükürtlü fuel oil işlenerek AB standartlarında yaklaşık 4,2 milyon ton siyah ürün (fuel oil ve benzeri ürünler), yaklaşık 3,5  milyon ton benzin ve motorin gibi daha değerli ve çevreci beyaz ürünlere dönüştürülecek.”
TUZ GÖLÜ’NDE DOĞALGAZ DEPOLANACAK
Enerji Bakanlığı, Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi’nin inşası için Çinliler’le anlaştı. 2010’da başlayan ihale süreci tamamlandı ve projeyi Çinli China Tianchen Engineering Corporation kazandı. Yılda 1 milyar metreküp doğalgaz depolanmasına olanak sağlayacak proje 2018’de tamamlanacak. Projenin hayata geçirilmesi Türkiye’nin enerji arz güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Bu sayede gaz sevkiyatında yaşanacak olası bir sıkıntıya karşı Türkiye’nin elinde daha fazla doğalgaz stoğu bulunacak. Tesisin devreye alınmasıyla birlikte Türkiye’nin doğalgaz depolama kapasitesi 2,1 milyar metreküpe ulaşacak. Bu da toplam tüketimin yüzde 5’nin güvence altına alınması anlamına geliyor. Projenin 555,9 milyon dolara mal olacağı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz