"BCG Türkiye nasıl en hızlı ofis oldu?"

BCG'nin uzmanlarıyla global know-how'u Türkiye'ye getirdik.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
BCG Türkiye nasıl en hızlı ofis oldu?
BURAK TANSAN / BCG Türkiye Genel Müdürü ve Yönetici Ortağı
Burak Tansan, bankacılık sektöründe gelecek vadeden isimlerden biriydi. Yapı Kredi Bankası'nın ardından Akbank'ta çalıştı, Hatta 2004 yılında Akbank'ta göreve geldiğinde misyonu Akbank'ın strateji bölümünü kurmaktı, 2009 sonunda Akbank'tan sürpriz bir kararla ayrıldığında bankanın strateji ve kurumsal iletişimden sorumlu genel müdür yardımcısıydı.

Onun Akbank'tan bu kadar iyi bir pozisyondayken ayrılma gerekçesi ise dünyanın en büyük danışmanlık şirketlerinden BCG'den (Boston Consulting Group) aldığı bir teklifti. BCG, Tansan'dan şirketi Türkiye'de sıfırdan kurmasını istemişti. Aslına bakılırsa Tansan ve BCG'nin bu ilk görüşmesi de değildi, Çünkü Tansan, 2001 yılında BCG'nin Türkiye'deki uydu ofisini kuran ekipte yer almış, şirketin Türkiye'deki ilk faaliyetlerini başlatan birkaç kişiden biri olmuştu. Ancak şirket 2005 yılında Türkiye'deki faaliyetlerini yurtdışı üzerinden devam ettirmeye karar verince Türkiye'deki fiziksel varlığı da son bulmuştu.

2008 yılında bu kararından vazgeçen BCG, Türkiye operasyonunu yeniden başlatmak istediğinde de ilk olarak Burak Tansan'a gitti, 2010 başında 5-6 kişilik bir ekiple yola koyulduklarını anlatan Tansan, bugün yaklaşık 50 kişilik bir ekibe ulaştıklarını belirtiyor, Bunu nasıl yaptıklarını da adım adım şöyle açıklıyor:

"Öncelikle çok iyi birtakım kurduk. BCG'nin uzmanlarıyla global know-how'u Türkiye'ye getirdik. Yerelliği de kaybetmedik. Sadece katma değer sağlayacağımız işleri kabul ettik.Danışmanlığın değerini anlayan müşterilerle çalıştık, Türkiye'nin ekonomik ortamı da bize yardımcı oldu. Her sektörde rekabet yoğunlaştı, Yönetim danışmanlığına duyulan ihtiyaç arttı, Şu ana kadar 80 proje yaptık, Türkiye'nin önde gelen bankaları, holdingleri ile yakın çalıştık.”

“İKİ YIL ÖNDEN GİDİYORUZ”
Bu performansla BCG, 3 yıldır her yıl Türkiye'de en hızlı büyüyen danışmanlık şirketi, Tansan, ayrıca BCG sistemi içinde yer alan 81 ofis arasında da Türkiye ofisinin son 3 yıldır en hızlı büyüyen ofis olduğunun altını çiziyor. "Aslında biz bu noktaya 2015 yılında gelmeyi planlıyorduk, 2 yıl önden gidiyoruz” diyor. Tansan önümüzdeki dönemde büyümede hız kesmeyi düşünmüyor. Gelecek 5 yılda 90 kişilik bir danışmanlık kadrosuna ulaşacaklarını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz