Altın 3 haftanın zirvesinde!

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1.214,95 dolara çıkarak son 3 haftanın en yüksek seviyesini gördü

7 OCAK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Altın 3 haftanın zirvesinde!
Yunanistan endişesi ve son açıklanan makro ekonomik verilerin ardından artan küresel ekonomik aktiviteye ilişkin olumsuz beklentilerle birlikte piyasalarda güvenli varlıklara olan talebin artması sonucu altının ons fiyatı yükselişini sürdürüyor. Güne 1.204,41 dolardan başlayan altının ons fiyatı son iki işlem gününde olduğu gibi yükselişini devam ettirerek son 3 haftanın en yüksek seviyesi olan 1.214,95 dolara çıktı.

HANGİ LİDERLER 2014'TE PARA KAYBETTİ? TIKLAYIN...

HANGİ SEVİYEYE İNMİŞTİ?

Altının ons fiyatı en son 16 Aralık'ta 1.223,53 doları görmüştü. Altının güvenli varlık fiyatlamasına dahil olmaya devam etmesi durumunda alımların devam edebileceğini dile getiren analistler, teknik olarak altının ons fiyatında 1.215 doların direnç konumunda olduğunu, bu seviyenin kırılması durumunda 1.235 ve 1.250 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini kaydediyor. Analistler, aşağı yönlü hareketlerde ise 1.200 doların destek konumuna gelebileceğini ifade ediyor.

 "1.230 HEDEFİ GÜÇLENİYOR"
Noor Capital Market Uluslararası Piyasalar Uzmanı Ahmet Uluhan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, 1.180 dolar kademelerinde tutunan ve destek bulan altının ons fiyatının Avro Bölgesi'ndeki bir takım belirsizliklerin ön plana çıkması ve Yunanistan endişeleriyle yönünü tekrar yukarı çevirmeye çalıştığını söyledi.  Ancak Fed tutanaklarına dair beklentiler ve ABD tarım dışı istihdam verisi nedeniyle atakların belli seviyelerde kısıtlı kaldığını ifade eden Uluhan, altının yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda kısa vade de 1.230 dolar kademelerini bir kez daha görme olasılığının geçmiş haftaya göre daha güçlü göründüğünü kaydetti.

Kritik ABD verileri öncesi yine de yüksek maliyetten kaçınılmalı ve kısa süreli sert dalgalanmalarda tedbirli davranılması gerektiğini aktaran Uluhan, ABD etkisinin bu hafta sonrasında azalması durumunda Yunanistan merkezli belirsizliklerin devamının altının daha üst kademeleri çalıştırması açısından fırsat oluşturacağını dile getirdi.  

Altının ons fiyatında daha sert ve 1.230 - 1.250 dolarları aşacak bir yükseliş beklenmemesi gerektiğine dikkati çeken Uluhan, "Jeopolitik etkilerin tekrar azalmasıyla altın fiyatlarının tekrar dolar yönlü baskılandığını ve 1.200 dolar eksenli yatay piyasa seyrini sürdürdüğünü göreceğiz. Daha uzun vade de altın Fed politikalarına paralel yön arayışını mevcut seviyelerindeki yatay bant hareketleri ile sürdürecektir"  dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz