Hisse ağırlığı artırılmalı

Tuncay Karahan’ın piyasa tahminleri ve yatırımcılara önerileri şöyle...

16.10.2018 12:25:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hisse ağırlığı artırılmalı


PİYASALARIN İZLEYECEĞİ 7 ANA GÜNDEM

1 Halen bir çözüme kavuşmamış olan ABD-Türkiye arasındaki gerilime dair gelişmeler etkili olmayı sürdürecek.
2 Merkez Bankası’nın 13 Eylül tarihindeki Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak kararlar da Türk Lirası’nın akıbeti açısından önemle takip edilecek.
3 Geçtiğimiz 4-5 aylık süreçte dolardaki güçlü yukarı yönlü ivmenin ülke ekonomisine vereceği tahribatın boyutları da sonbaharda daha yakından izlenmeye başlayacak.
4 Açıklanması beklenen Orta Vadeli Program ve Stratejik Plan da piyasaların önemle takip edeceği bir başka gelişme olarak karşımızda duracak.
5 Trump’ın Çin, Rusya, İran, AB Bölgesi ve Türkiye’ye yönelik gümrük vergisi ve diğer yaptırımların etkileri yakından izlenecek. Bu konuda en önemli olanı ise 4 Kasım’da İran’a başlayacak olan ikinci tur ve daha geniş kapsamlı yaptırımlar olacak.
6 İran ile Türkiye’nin 2017’de 10,7 milyar dolar civarında gerçekleşen ticaret hacmi, yoğunlukla petrol-doğal gaz alımı şeklinde gerçekleşti. Türkiye’nin bu yaptırım kararına gerçekleşen yüksek enerji ithalatı nedeniyle uyması beklenmiyor.
7 ABD tarafında 6 Kasım’da yapılacak kongre ara seçimleri hem ABD Kongresi hem Donald Trump yönetimi açısından yüksek önem taşıyor. Bunun sonuçları dolar üzerindeki baskıyı artırabilecek bir unsur olarak takip edilecek.“YEDİ HİSSE ÖNERİYORUZ” 


Kurum olarak dövizdeki yüksek oynaklığın sürdüğü şu günlerde net döviz pozisyonu bakımından fazla veren veya satış gelirleri dolar bazlı olan şirketlerin, kur riski kaynaklı olası net kâr kaybından diğer şirketlere göre daha az etkilenecek olması nedeniyle seçilmesini öneriyoruz. Bu anlamda önerilebilecek hisseler arasında Şişecam, Soda Sanayi, Enka İnşaat, TAV, Tekfen, Erdemir ve Aselsan hisselerini bir adım öne çıkarıyoruz.YIL SONU MAKRO BEKLENTİLER 


 Büyümenin yüzde 3,5-4 bandında olmasını bekliyoruz.
 Enflasyon tarafındaki baskı, kur artışları nedeniyle sürecek. Yıl sonu için yüzde 16-18 bandında bir enflasyon olacağını tahmin ediyoruz.
 Cari açık ise kur artışlarının etkisi sonucu ithalatın azalmasıyla 50 milyar doların altına gerileyebilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz