Yukarı trend dönemi bitti

Noel Baba rallisi ise İran’la nükleer konusunda anlaşma haberlerine rağmen konuşulmuyor. Böyle bir ortamda yeni dönemi, yatırım stratejilerini İş Yatırım Genel Müdürü Erdal Aral ile konuştuk. Aral, 10 soruda beklentilerini aktardı.

27 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yukarı trend dönemi bitti

Dünyada FED kaynaklı bir volatilité yaşanıyor. Türkiye’de ise 2014, seçim yılı. Bu ortamda daha korumacı bir yatırım strateji belirlenmesi gerektiğini söyleyen İş Yatırım Genel Müdürü ERDAL ARAL, bunun için kısa vadeli sabit getirili likit enstrümanları tavsiye ediyor.

Aral, yüzde 25 devlet katkısıyla birlikte BES’in daha da öne çıkacağını savunuyor. Portföylerde mevduat ağırlıklı bir dağılım öneriyor, 2014 stratejisinde hisse senedini en sona koyuyor.u yıl iki farklı dönem yaşandı.

2012 Kasım ayında Türkiye’nin ‘yatırım yapılabilir’ ülke notu almasıyla birlikte dünyadaki gevşek para politikalarının da etkisiyle mali piyasalarımıza canlılık geldi. İkinci bir yatırım yapılabilir notu beklentisinin etkisiyle birlikte hareketlilik daha da arttı. Aşırı mutluluk hali vardı ve kötü hiçbir şey fiyatlanmıyordu.

Gösterge tahvil yüzde 4,60 ile negatif seviyelere geldi. 10 yıllık TL tahvil yüzde 6, borsa 93.408 seviyelerine ulaştı. Eurobondlar hızlı bir şekilde yukarı çıktı, enflasyon beklenti anketleri ise dip yaptı. Borsada 100.000 üzerinde yeni zirveler, gösterge tahvilde 4,60’ın altında yeni hedefler veriliyordu.

22 Mayıs’ta FED Başkanı Bernanke’nin bol likidite politikasından vazgeçilebileceğini sinyalini vermesiyle en sert reaksiyonu veren piyasaların başında Türkiye vardı. Çünkü makroekonomik anlamda, piyasa likiditesi anlamında doğru fiyatlama yapılamadığı bir ortam yaşandı. Sonuçta gösterge tahvil ve 10 yıllık TL tahvil yüzde 10 seviyelerinin üzerine çıktı. Enflasyon beklentileri artan kurla birlikte bozuldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz