Aynı hızla büyümemeli

Mustafa Sarıgül’le Levent-Maslak hattındaki yoğunluğu, bölgenin bu yoğunluğu kaldırıp kaldıramadığını konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Aynı hızla büyümemeli


"Her bölgede durum farklı”
Capital: İş merkezlerinin İstanbul genelinde yaygınlaştırılması mı yoksa belirli bölgelerde toplanması mı gerekiyor?
- İhtiyaca göre karar Aslında buna ihtiyaca göre karar vermek gerekir. Tabii konutların daha yoğun olduğu, yerleşimin daha eski yıllara dayandığı bölgelerde büyük iş merkezleri yapmak zor, ayrıca çok doğru da değil. İhtiyaçlar önemli Bu nedenle süreç içinde İstanbul'da da iş merkezleri belirli bölgelerde toplanır hale gelmiş. Her bölgede ve her ilçede durumun farklı olduğunu söyleyebiliriz. Bölgenin sosyo-ekonomik yapısı, ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hareket edilmesi lazım.

Capital:
Bölgenin gelişmesi için neler yapılması gerekir?
- Bölgenin daha da gelişmesi için İstanbul genelinde düşünülen kentsel dönüşüm projeleri burada da yaygınlaşmalı. Ancak biraz önce söylediğim gibi üst yapıdaki bu gelişme ve yoğunluğa paralel bir altyapı planlaması da eksiksiz olarak hayata geçirilmeli. Biz, bölgemizde yeni yapılan her binada, mutlaka yeterli sayıda otopark inşa edilmesine dikkat ediyoruz. Çünkü, en önemli sorunlardan birisi bu. Türkiye’nin çok önemli birçok şirketinin ve bankasının yönetim binaları, genel müdürlükleri Maslak bölgesinde buluyor. Yeni bağlantı yolları yapılmasına, çevre düzenlemelerine ve trafik sirkülasyonuna dikkat etmek gerekiyor. Büyük binalara karşı değiliz, ancak çevresinde yeterli ölçüde yeşil alan bırakılması şartıyla.

Capital: Bölgenin 10 yıllık geleceğine baktığınızda neler görüyorsunuz?
- Geride bıraktığımız 10 yıla baktığımızda, sanırım önümüzdeki 10 yıla da bir ayna tutmuş sayılırız. Dediğimiz gibi artık Levent-Maslak hattı, rezidansların, büyük otellerin, sanayi kuruluşlarının ve bir kısmı çok uluslu büyük şirketlerin yatırım merkezi haline geliyor. Bundan geriye dönüşün olacağını da sanmıyorum. Önümüzdeki 10 yılda tabii bu ölçüde bir büyümenin olmaması lazım. Çünkü o zaman kent bu yoğunluğu kaldırmakta daha da zorlanır. Daha planlı hareket edilecek ve belli bir kapasitenin üzerindeki yoğunluğa karşı temkinli olunacaktır. Ama tüm bu gerçeklere rağmen, Maslak ve çevresi, İstanbul’un en önemli merkezlerinden birisi olma yolunda hızla ilerliyor.

Capital: Son dönemde Mecidiyeköy bölgesinde ciddi bir hareket var. Bu bölge özelinde neler söylemek istersiniz?
- Sadece Mecidiyeköy değil, Şişli ilçesi stratejik konumu gereği İstanbul’da büyük öneme sahip. Bunu şunun için söylüyorum: Bir kere Anadolu ve Avrupa Yakası’nı birbirine bağlayan çevre yolu Şişli ve Mecidiyeköy’den geçiyor. Yine Şişli, iş yerlerinin çok yoğun olduğu bir ilçe. Şişli’nin gece nüfusu 300 bin, ancak gündüz 3 milyondan fazla insan yaşıyor. Ve biz her gün bu insanlara hizmet vermekle sorumluyuz. Mecidiyeköy ise bu yoğunluğun tam göbeğinde yer alıyor. Bundan dolayıdır ki özellikle günün belirli saatlerinde trafik yoğunluğu Me-cidiyeköy’de oldukça fazla. Mecidiyeköy de yine diğer örneklerde olduğu gibi özellikle iş ve finans dünyasının kalbinin attığı bir konumda. Büyük alışveriş merkezleri, bankalar, büyük holdingler burada bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz