Sürdürülebilirlik şirket kültürümüzün parçası haline geldi

Bilim ilaç ,sürdürülebilirlik konusunda öncülük ederek diğer kurum ve kuruluşlara örnek olabilecek yenilikçi uygulamalar geliştiryor.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirlik şirket kültürümüzün parçası haline geldi


Bilim ilaç'm Türkiye'de sürdürülebilirlik alanında yaptığı çalışmalardan, projelerden örnekler verebilir misiniz?
- Sürdürülebilirlik kapsamında pek çok uygulamayı hayata geçirdik. Şeffaf çalışma anlayışımızı ve sürdürülebilirlik odaklı çalışmalarımızı ilk kez geçtiğimiz yıl kurumsal sorumluluk raporu hazırlayarak paydaşlarımıza ve kamuoyunun bilgisine sunduk. Bu yıl Türkiye'de bir ilk olan GRI (Global Reporting Initiative) A seviye onaylı kurumsal sorumluluk raporu hazırladık. Bundan sonra da düzenli olarak Küresel ilkeler Sözleşmesi ve GRI kriterlerine entegre kurumsal sorumluluk raporumuzu yayınlamaya devam edeceğiz. 2012 yılında hedefimiz, A+ rapor yayınlayarak bu alandaki liderliğimizi pekiştirmek. Şirket içinden tüm bölümleri temsil eden kişilerden oluşan bir sürdürülebilirlik kurulumuz var. Sürdürülebilirlik kurulumuz, sürdürülebilirlik yönetimi ile ilgili tüm performans göstergelerini değerlendiriyor ve kuruluşumuzun söz konusu kritik başarı faktörüne uygun hareket etmesini garantiliyor. Kurulumuz öncülüğünde ve denetiminde, şirketimiz bünyesinde çevresel, sosyal ve ekonomik sorumluluklarımızı yerine getirmek için, paydaşlarımızın da katılımını destekleyen çalışmalar yürütüyoruz.

Sürdürülebilirliği sektörünüz ve ekonomi için önemli kılan etkenler nelerdir?
- Günümüz iş dünyasının kuralları değişiyor, artık şirketlerin "sürdürülebilir" olabilmeleri ve başarılı olarak nitelendirilebilmeleri için yalnız karlılığa odaklanmaları yetmiyor. Şirketlerin paydaşlarına karşı ekonomik, sosyal ve çevresel sorumluluklarının bilincinde ve bu sorumlulukları yerine getirme çabasında olmaları gerekiyor.

Bilim İlaç'm örnek uygulamaları neleri değiştirdi?
- 2010 yılı Kocaeli Sanayi Odası Çevre Ödülü'ne sahip Bilim Gebze tesisi, yeşil bina konseptiyle geliştirilmiş doğayla dost bir tesis. 2012 yılına yönelik hedeflerin basında Bilim Gebze'yi sürdürülebilirlik üssü haline getirmek var. Enerji verimliliğine yönelik mevcut uygulamaların yanı sıra, tesisimizin yenilebilir enerji uygulamalarıyla da dikkat çekmesi hedefleniyor.
- Karbon ofsetleme konusunda uzman bir kuruluş olan Myclimate Türkiye ile işbirliği yaparak 2011 İs Ortakları Zirvesi'nden doğan karbon salınımını denklestirdi. Karbon salınımını denkleştirmeyi gerçekleştirmek için İzmir'de kurulan Kores rüzgar enerjisi santraline sebep olduğu karbon salınımı miktarına eşdeğer yatırımda bulundu.
- Çalışan gelişimi için "gönüllülük" kavramını çok önemseniyor. 2005 yılından itibaren Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri ile çalışanların toplum yararına çalışmalarına olanak sağlanıyor. Bugün 801 çalışan aktif olarak gönüllülük yapıyor, mesai saatlerini kullanarak 8 projeyi kendi illerinde hayata geçiriyorlar.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz