Tarımda hedefimiz ilk 5 ülke

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, sorularımıza kapsamlı yanıtlar verdi...

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tarımda hedefimiz ilk 5 ülke

4- Türkiye’de 2002 yılında 150 ürün çeşidi ile 310 bin ton organik tarım üretimi yapılırken, 2010 yılında 216 ürün çeşidi ile 1,34 milyon tonluk üretim gerçekleşiyor.
5- Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre dünyada en hızlı büyüyen su ürünleri sektörü. Bakanlığımız tarafından verimliliğin artması amacıyla desteklenmesi sonucu, üretimde hızlı bir büyüme sağlayarak dünyada üçüncü sırada yer aldı.
6- Ülkemiz; 25 Avrupa Birliği ülkesi arasında su ürünleri yetiştiricilik üretiminde 5’inci sıraya yükseldi.
7- Kanatlı sektörü de ülkemizde en hızlı büyüyen ve gelişen sektörler arasında. TÜİK rakamlarına göre 2011 yılında tavuk eti üretimimiz bir milyon 613 bin tona ulaştı.

Yeni düzenlemeler kapsamında tarıma dayalı organize sanayi bölgeleriyle ilgili ne gibi gündem maddeleri olacak?
- Tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinin kurulmasıyla ilgili çalışmaları başlattık. Daha önceden Sanayi Bakanlığı bünyesinde bulunan organize sanayi bölgeleri vardı. Şimdi biz tarım ve hayvancılıkla ilgili olan kısmını bakanlığımız bünyesine devraldık. Bu anlamda başlangıç olarak planladığımız 20 civarında bölge var. Şuanda Diyarbakır, Amasya ve Ankara’da hayvancılıkla ilgili kurulacak olan organize sanayi bölgelerinin altyapı çalışmalarına başladık. Onümüzdeki dönemde, organize sanayi bölgelerinin kurulmasıyla ilgili çalışmalara hız vereceğiz.

Tarım teşvik sistemi ile ilgili yeni bir unsur var mı?

- Hayvancılıkla ilgili, et hayvancılığı, küçükbaş hayvancılık ve düve yetiştiriciliğini yani bizim açımızdan stratejik olan sıfır faizli kredi uygulamasını devam ettiriyoruz. Hayvancılık konusu, tarım içinde çok önem verdiğimiz bir konu. Eskiden toplam tarım desteklerinin yüzde 4,4’ü hayvancılığa gidiyordu. Tarım diğer sektörlerin, hayvancılık da tarımın üvey evladı idi. Biz bunu değiştirdik. Bu yıl hayvancılıkta, 2,2 milyar doları bulacak. Toplam 7 milyar dolarlık desteğin 2 milyar dolarından fazlası tarıma verilecek. Ayrıca hayvan başına 225-300 TL arası destek veriliyor. Bir kısmı yem üretimi için destek veriyoruz. Süt üretim desteğini de, üç ayda bir veriyoruz. Et hayvancılığında, besicilik yapanlara 450 milyon TL kaynak ayırdık. 1 Ocak itibariyle büyük baş hayvan besisi yapıyorsa kulağına küpe takıp kaydını yapmışsa, bunu kayıtlı kombine de kestiriyorsa hayvan başına 300 TL destek veriyoruz. Bu şekilde bizim 2,2 milyon TL’lik bütçemiz, toplam tarım desteği civarında yüzde 27’lik bir orana geliyor.

Teşvik çalışmaları çerçevesinde hayvancılık alanına yönelik olanlar ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

- Hayvancılığı, profesyonel bir anlayışla ele alıyoruz. Olçeği büyütmeye çalışıyoruz. Kayıt sistemi içine alınmasını ve ırk ıslahı yapmaya çalışıyoruz. Bu şekilde verimli üretim yapılabilir. Burada başarılı olduk. Bundan dokuz yıl önce içinde 50’den fazla büyükbaş hayvan olan işletme sayısı 4.300’dü. Bugün aynı niteliklere sahip çiftlik sayısı 24 bine ulaştı. Büyükbaş hayvan sayısında artış var. Hayvancılıkta sayısal varlık önemli değil. Nitelik önemli. Mesela yerli sığır diye tabir edilen hayvanların verdiği süt yılda 1 tonu bulmuyor. Kesimde 100 kilo civarında et veriyor. Kültür ırkı dediğimiz, ıslah edilmiş ve geliştirilmiş ırk, yılda 8-10 ton süt veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz