Yeniler atakta

Son yıllarda farklı sektörlere birçok yeni marka giriş yaptı.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeniler atakta

İHTİYACIN KARŞILANMASI
Pazar payı almada kimler başarısız oluyor? Bence müşterinin istediğini tam anlayamayan markalar başarısız oluyor. Burada sadece ihtiyacın karşılanması değil, bu talebin hangi fiyatla, ambalajla, tanıtımla ve dağıtımla karşılandığı da çok önem taşıyor.
REKABET KOŞULLARI
Ayrıca rekabet koşulları da çok önemli. Yeni girişler olduğu anda rakip markaların takındığı tavır, koydukları tepkisel pazarlama stratejileri de yenilerin performansında önemli rol oynar.

PETER FISK / PAZARLAMA DANIŞMANI, STRATEJİST
BÜYÜK OLAN DEĞİL ÇEVİK OLAN KAZANIR
NİŞ ALANLARA ODAKLANMAK

Markalar dünyasına son yıllarda giriş yapan ve çok başarılı olan markaların genellikle çok büyük olmaya değil niş alanlara girmeye odaklandıklarını görüyoruz. Air Asia, Zipcars, Instagram, Rovio, Spotify, Beats, Graze, Azuri, Rackspace, Shapeways, Tesla, Wuxi Pharma pazara yeni giriş yapıp da başarılı olan marka ve şirketlerden birkaçı... Bu markalar alanlarında başarılı oldular çünkü, bazı şeyleri farklı yaptılar, yeni iş modelleri geliştirdiler. iyi ortaklıklar kurup, güçlü network'lerin içinde yer aldılar.
KÂRLI NOKTAYA GELDİLER
Bu şirketler pazarlarında belki en büyük değiller ama 5 yıl içinde çok kârlı bir noktaya geldiler. Bir pazarda en iyi yeni girişlerin genelde oyun değiştiren şirketler arasından çıktığını görüyoruz. Bunlar güçlü kaynaklara sahip olmadıkları halde büyük rakiplerinden farklı uygulamalarıyla pazar payı alabiliyorlar. Ben bu durumu biraz da judo sporuna benzetiyorum. Orada da en büyük olan değil, çevikliğini, hızını ve dengesini en iyi şekilde kullanan kazanır.
OYUN DEĞİŞTİRİCİLERİN SIRRI
Oyun değiştirici olarak adlandıracağımız yeni markaların başarılı olmak için yapmaları gereken de net: Belli bir hedef kitleye odaklanmak. Karmaşadan uzak basit bir kombinasyona sahip olmak. Ortaklıklar kurarak maliyetlerini düşürmek. Yenilikçi olmak. Yetenekli çalışanlarla çalışmak. Kendi yolunda gidecek kadar cesur olmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz