Yeşil rekabet

Filolarını çevreci araçlarla yeniliyor, yeşil binalara taşınıyor, tüm süreçlerde çevreye duyarlı çözümlere odaklanıyorlar...

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil rekabet


NETLOG'UN ÇEVRECİ ÇÖZÜMLERİ
Netlog Lojistik Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökalp Çak, "Yaşadığımız dünyanın sadece bize ait olmadığının bilincinde hareket ediyoruz" diyor. Çevreci araçlar, tasarruflu uygulamalar, geri dönüşüm çözümleri Netlog'un yeşil stratejilerinden birkaçı. Gökalp Çak, çevreci uygulamalarını şöyle anlatıyor: "Çevreye dost taşıma yollarının geliştirilmesi gerçek anlamda çok az taşıma firması tarafından yapılıyor. 2011'de üç bölümden oluşan, sektöre örnek olabilecek nitelikte bir 'Sürdürülebilirlik Raporu' yayınladık. Bu raporun çevre başlıklı bölümü, konuya ne kadar ciddi yaklaştığımızı gösteriyor. Çevreye katkımızı iki ana başlıkta ölçümledik. 'Geri Dönüşüm Uygulamaları' ve 'Alternatif Taşıma Uygulamaları (ATU)'. Şunu açıkça söyleyebiliriz ki sadece 2010 yılında 26 milyon 391 bin 221 kg karbondioksit gazının doğaya yayılmasını ATU operasyonlarını kullanarak elimine ettik. Bir kişinin yılda 3 bin 600 kg karbondioksit ürettiğini düşünürsek, bu operasyonlarımızla 7 bin 330 kişinin bir yıldan daha uzun yaşamasına katkıda bulunduk. Çevreci yaklaşımlar konusunda da hassas bir grubuz. Geri dönüşüm uygulamaları konusunda yürüttüğümüz önemli çalışmalarımız var. Bunları atık kağıt, atık yağ, atık piller, aküler ve atık lastikler başlıkları altında toplayabiliriz. 2010 yılında 23,5 ton kağıt kullandık. Kullanılan kağıtların yüzde 40'ı çift taraflı kullanım sağlanarak ve atık kağıt olarak geri dönüşümünün sağlanması için firmalara verilerek tasarruf sağlandı. Yılda yaklaşık 10 bin 350 kg kağıdın geri dönüşümü ile 130 adet ağacın kesilmesi, 800 metrekare ormanlık alanın heba edilmesi engellendi. Atık piller ve akü geri dönüşüm politikası sayesinde 2010 yılında 26 bin ton toprağın ve 2 milyar 600 milyon litre suyun kirlenmesini engelledik. Yapılan elektrik tasarrufu çalışmalarıyla ise 2010 yılındaki, kişi başına tüketilen elektrik miktarı yüzde 12 azaldı. Bunun yanı sıra 2010, 2011 ve 2012 yıllarında TIR parkının yüzde 70'e yakın kısmı en üst seviyede Euro 5 araçlarla değiştirildi. Bu araçlara ek olarak Ad-blue yakıt katkı maddesi de kullanıldı ve salınan gaz miktarı daha da zararsız hale getirildi."

TLS'DEN YEŞİL YAKLAŞIMLAR
Sektörün önde gelen oyuncularından biri de TLS Lojistik. Yaptığı yeni yatırımlarla pazardaki konumunu güçlendiren şirket, yeşil lojistik alanındaki çevreci yaklaşımıyla da dikkat çekiyor. "Yeşil lojistik bizim için çok önemli. Dünyayı çocuklarımızdan emanet aldığımız ilkesi ile hareket ediyor, şirketimizde hem kurumsal hem bireysel olarak yeşile saygı gösteriyoruz" diye konuşan TLS Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Altuğ Hacıalioğlu, sürdürülebilirlik ve çevre konusunda yürüttükleri çalışmaları şöyle anlatıyor: "TLS Lojistik'in sürdürebilir çevre koruma uygulamalarını 3 başlıkta toplamak mümkün: İlki yenilenemez enerji kaynaklarının minimum seviyede kullanımı. Uzman kadrolarımızla sürekli geliştirdiğimiz dağıtım ağımızı optimum araç doluluklarını ve minimum sefer kilometrelerini sağlayacak şekilde organize ediyoruz. Aynı yaklaşımı depolarımızda da elektrik kullanımını en aza indirmek için gün ışığından daha fazla yararlanan çatısı cam uygulamalar, elektrik tüketimini düşürmek için LED ışıklar ve sensörlü aydınlatmalarla sergiliyoruz. İkincisi, satın almalarda çevre dostu araçların tercih edilmesi. Eski model motorları devreden çıkararak yeni alımlarla filomuza Euro 5 tipi araçlar katıyoruz. Üretim ve sevkiyat için alternatif çevre dostu yakıtlı araçların kullanılmasını, gürültü ve ses önleyicilerinin araçlara takılmasını özendiriyoruz. Üçüncüsü ise sürdürülebilir çevre için sürekli gelişim projeleri yürütüyoruz. Kaliteli yakıt kullanımından, araçların rölantide çalışmasının önlenmesine kadar birçok süreklilik faaliyetini bu kapsamda yürütüyoruz. Taşımanın kara yolundan deniz ve demir yoluna aktarılması için intermodal taşımanın yaygınlaştırılması, atık yağların ve malzemelerin yakılmadan imhasına kadar farklı projelerimiz de bu başlıkta yer alıyor. TLS Lojistik bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da çevreye saygılı yaklaşımıyla sektörün öncülerinden biri olacak. Her alanda olduğu gibi, 'yeşil lojistik' alanında da inovasyona değer veren kurum kültürümüz, çalışanlarımız ve araçlarımızla örnek olmaya devam edeceğiz. Euro 5 araçlardan sonra planlarımız arasında Euro 6 araçlarla faaliyet göstermek yer alıyor."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz