Altta ve ortada arz yetersiz kaldı.

GYODER'in raporuna göre 18 milyon konut stoku bulunan Türkiye’nin, 2023 yılına kadar 7,5 milyon yeni konuta ihtiyacı olacak.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Altta ve ortada arz yetersiz kaldı.

Emlakjet.com Genel Müdürü Volkan Arı ise “İnşaat şirketlerinin çoğunluğunun üst gelir grubuna odaklanmalarından dolayı üst gelir grubunda arz fazlası yaşanıyor. Ancak nüfusun yüzde 35’ini oluşturan B ve C1 gelir gruplarının ev sahibi olma ihtiyaç ve isteği devam ediyor” diye konuşuyor. Avrupa Konutları’nın patronu Süleyman Çetinsaya da, “Konut projelerinin fiyat ve ödeme koşullarının herkes tarafından satın alınabilir olması gerekiyor” diyor. Çetinsaya, başarılarını fiyat ve ödeme koşullarının herkes tarafından satın alınabilir olmasına bağlıyor. Karden İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı Paşa Karadeniz de “Artık insanlar kaliteli ve ulaşılabilir fiyatlarda konutlara yatırım yapmayı, buralarda yaşamayı tercih ediyor” diyor.

İDEAL FİYAT SEVİYESİ
Ekonomistlere göre aylık 2 bin TL ve altında geliri olan kişiler alt gelir grubunu oluşturuyor. Bu kesimin ihtiyacını karşılayan projelerde daire fiyatlarının 100 bin TL civarında olması gerekiyor. Coldwell Banker Türkiye Ülke Direktörü Gökhan Taş, bu grubun ihtiyaçlarına cevap verebilecek konut projelerinin aylık maksimum taksitlerinin bin TL seviyesinde olması gerektiğini belirtiyor. Taş, “TOKİ dışında alt gelir grubuna yönelik konut projesi yapan inşaat kuruluşu yok” diyor ve ekliyor: “3’üncü havaalanı bölgesi etrafında yapılacak olan yeni şehir projesinin alt gelir grubu ihtiyacına önemli ölçüde cevap vereceğini düşünüyoruz.”

Uğur Dumankaya da TOKİ tarafından hayata geçirilen orta ve alt gelir grubuna yönelik yapılan konutlardaki taksit ödemelerinin düşük olduğunu söylüyor. Aylık geliri 2 bin ila 10 bin TL arasında değişen orta gelir grubuna yönelik gerçekleşen konut arzı ise biraz daha fazla. Uzmanlar, orta gelir grubundaki kişilerin değeri 100 bin ila 400 bin lira arasında değişen konutlar için talep oluşturacağı görüşünde.

Orta gelir grubundaki kişilerin aylık minimum bin ila maksimum 5 bin lira tutarındaki taksitleri ödeyebileceği öngörülüyor. Taş, “Orta gelir grubu segmentinde son dönemde her bölgede konut arzının canlı olduğunu görüyoruz” diyor. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun da alt gelir grubunu hedefleyen projelerin toplam maliyetinin 80 ila 85 bin TL arasında olması gerektiğini belirtiyor. Erilkun, “Orta gelir grubunu hedefleyen projelerin ise 150 bin TL’yi geçmemesi gerekiyor” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz