"Bölgenin çehresini değiştireceğiz"

Mesa, Avrupa Konutları, Öztaş ve Kantur-Akdaş Ortak Girişim Grubu tarafından Atakent’te yeni bir yaşam alanı kazandırmaya hazırlanıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Bölgenin çehresini değiştireceğiz
Tema İstanbul projesi, Mesa, Avrupa Konutları, Öztaş ve Kantur-Akdaş Ortak Girişim Grubu tarafından inşa ediliyor. 2 milyar dolarlık yatırım tutarıyla öne çıkan proje, 1,5 milyon metrekare üzerinde yükselecek. Konut, otel, alışveriş, tematik park gibi bölümleri de içinde barındıracak projede konutlar, 2015 Temmuz ayında teslim edilecek. Tema İstanbul Genel Müdürü Mesut Arslan, projenin uyuyan bir bölgeyi uyandıracağını söylüyor. Arslan, “Atakent’in çehresi tamamen değişecek” diyor.

Mesa, Avrupa Konutları, Öztaş ve Kantur-Akdaş Ortak Girişim Grubu tarafından Atakent’te yeni bir yaşam alanı kazandırmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin master plana sahip ilk özel sektör projesi olma özelliğine sahip Tema İstanbul, 1,5 metrekare alana yayılan konut, temalı eğlence parkı, alışveriş caddesi, sosyal donatılar, otel gibi birimlerden oluşuyor. Yatırım tutarı 2 milyon dolar olan ve geçen temmuz ayında satışa sunulan projede 3 bin 614 konut yer alıyor. Şimdiye kadar 1.251 konutun satıldığının altını çizen Tema İstanbul Genel Müdürü Mesut Arslan, yıl sonuna kadar bu rakamın 2 bine ulaşması beklediklerini belirtiyor. Tema İstanbul konutlarını 2015 yılı Temmuz ayında teslim etmeyi planladıklarını anlatan Arslan, proje tamamlandığında Atakent’in çehresinin tamamen değişeceği görüşünü savunuyor. Tema İstanbul Genel Müdürü Mesut Arslan, projeyi konuştuk:

Tema İstanbul projesinin temelleri ne zaman atıldı?
Süreç, TOKI ihalesiyle başlamıştı. Orada konsorsiyum olarak en yüksek hasılat payı oranını vererek arsayı satın aldık. Tüm unsurları dahil olmak üzere projeye 2 milyar dolar yatırım yaptık. 1,5 milyon metrekare bir araziye yayılan Tema İstanbul projesinin konut kısmına geçen yıl ocak ayında başladık. Sadece master plan çalışması yaklaşık 6 ayımızı aldı. Çünkü temalı eğlence parkı, otel, alışveriş merkezi, konut kısımlarının arazi içinde
yerleşimi, hangi fonksiyonun nerede olacağı, ulaşımı gibi tüm unsurların topografik, iklimsel ve ekolojik açından değerlendirilmesi gerekiyordu. Uluslararası kategoride sayılı temalı eğlence parklarından biri olacak Tema World, burayı yurtdışından ziyaret edecek kişiler için otel, moda caddesi tarzında bir alışveriş alanı derken planlama sürecimiz iki yılı buldu. Müşterilerimizin baskısıyla lansman yapmadan temmuz ayında kapılarımızı satışa açmak zorunda kaldık. 1.501 başvuru oldu, bunların 1.251 adeti satışa dönüştü. Tema İstanbul projesi uyuyan bir bölgeyi uyandıracak, Atakent’in çehresi tamamen değişecek. Burada akşamları vakit geçirilebilecek, hafta sonları eğlenilecek, sosyalleşilecek mekanlar yaparak küçük bir şehir kuruyoruz. 800 bin metrekare inşaat alanı çok ciddi bir büyüklük. İki yıl gibi bir sürede yapıp teslim etmek istiyoruz. Çok kısa bir zamanda binalarımız yükselecek. Temelleri attık, bazı bloklarda da iki-üç kat çıktık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz