Emekliye 250 TL’ye ev

TOKİ Başkanı Turan, 250 TL dolayında taksitle ev sahibi olmak isteyen emekliler için ön taleplerin alınacağını söyledi.

9.12.2015 15:18:340
Paylaş Tweet Paylaş
Emekliye 250 TL’ye ev
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, ‘Emekliye İkinci Bahar Projesi’ kapsamında ilk aşamada 17 ilde inşa edilecek toplam 4.354 konut için 9-30 Aralık 2015 tarihleri arasında ön taleplerin alınacağını açıkladı.

Bu kapsamda 250 lira dolayında taksitle konut sahibi olmak isteyen emeklilerimizin kimlik kartları ile ilgili bankalara başvurularını yapabileceklerini ifade eden TOKİ Başkanı Turan, “Hedefimiz, hiç konut sahibi olmayan emeklilerimizin yüzünü güldürmek, ikinci baharı müjdelemektir” dedi. Emeklilerin, daha önce TOKİ’den konut satın almamış olması, başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün veya konutun bulunmaması, il sınırları içinde bir yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması gerekiyor. Hane gelirinin en fazla 3 bin 200 lira olması şartlar arasında yer alıyor.

"2016'DA HER AY 5 BİN KONUT İÇİN İHALEYE ÇIKACAK"

Habertürk'ün haberine göre, 2002 yılından bu yana 577 bin 892 adet sosyal konut teslim eden TOKİ 2016’da hedefi büyüttü. TOKİ Başkanı Ergün Turan, ocak ayı içinde yaklaşık 5 bin nitelikli sosyal konut için ihaleye çıkacaklarını belirterek 13 ilde inşa edilecek toplam 4 bin 17 konut için 2016 yılının Ocak ayında ihaleleri için tarih belirlendiğini söyledi. Ergün 2016’da aylık ortalama 5 bin konutun ihalesine çıkacaklarını ifade ederken yıl boyunca yakalanacak üretim hedefinin de 60 bine çıkarılacağını ifade etti. Böylece Türkiye’de yıllık konut üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu gerçekleştiren TOKİ üretim kapasitesini de yüzde 50 oranında artırmış olacak. Üretimin zirveye çıktığı yıllarda bu rakam yıllık 40 bin civarında seyrediyordu.

"ŞEHİR MİMARİSİNE KATKI SAĞLAYACAK"

TOKİ tarafından, vatandaşların en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye’nin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kurulduğuna ve onlarca konut projesinin hayata geçirildiğine işaret eden Ergün Turan, şunları belirtti: “2016 yılında konut üretim hedefimizi 60 bin olarak belirledik. Ocak ayında 13 ilde 4 bin 17 konutun ihalesini planladık. Dar gelirli vatandaşlarımızı düşük taksitlerle ve uzun vadeli ödeme koşullarıyla yuva sahibi yapmak için faaliyetlerimizi hızlandırdık. Nitelikli sosyal konutlarımız sehir mimarisine de katkı sağlayacak.”

"2016'DA DEĞİŞİMİN ESERLERİ GÖRÜLECEK"

2016 yılının, Toplu Konut İdaresi’nin en yüksek hedefini koyduğu yıl olduğunu belirten Turan, “60-70 bin konut, 2016’da hayata geçmiş olacak. 2016 yılı için asıl hedefimiz, her yöreye farklı mimari, yöresel içerikler taşıyan yatay mimari ile konutlar inşa etmektir. Bahardan itibaren Türkiye’nin her bölgesinde birbirinden farklı, estetik mimarisi olan TOKİ binaları göreceksiniz. 2016 yeni bir değişimin eserlerinin görülmeye başlandığı yıl olacak” ifadesini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz