Farklı konsept satış grafiğini artırıyor

Satış başarısı yakalayan şirketler farklılaşarak konut satışlarını artırdı.

1.10.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Farklı konsept satış grafiğini artırıyor
Konuta olan talep hız kesmeden devam ediyor. Konut üreticisi firmalar da bu talebe yanıt verme adına birçok yeni projeyle müşterinin karşısına çıkıyor. Konut talebinde farklı unsurların ön plana çıkması ise dikkat çekici. Eskilerin tabiriyle “nohut oda bakla sofa” anlayışı artık konut alıcısının hayalini süslemiyor.
Konut üreticileri, alışılagelmiş kalıplar dışında müşteriden gelen talebe uygun konut üretiyor. Tabii bu talepte inşaat teknolojisindeki değişimin etkisi büyük.
Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin diğer birçok büyük ilinde gerçekleştirilen konut projelerinin ortak özelliği site şeklinde inşaa edilmeleri. Konut projelerinde müşterinin öncelikli olarak aradığı iki kriter mevcut. Bunlardan ilki deprem güvenliği, ikincisi ise sosyal olanaklar.
Tüm bu trendleri ortaya koymak adına Denge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık bu ayki sayımıza özel, İstanbul’daki bazı konut projelerinin satışlarını araştırdı. Yüksek, orta ve düşük hızlı olarak projelerin satış hızlarını belirledi. Bu projelerden yüzde 90’a varan satış oranını yakalayan şirketlerin neyi farklı yaparak bu oranı yakaladıklarını ortaya koydu. Projelerde satışı tetkikleyen tüm unsurları bu araştırma haberimizde bulacaksınız. İşte bu projeler ve onları farklı kılan özellikleri:

My Town Is­par­ta­ku­le
Ağaoğlu Grubu tarafından Bahçeşehir Ispartakule’de hayata geçirilen proje, 3 farklı tipte toplam 6 blokta 583 daireden oluşuyor. Ağaoğlu’nun Avrupa yakasında gerçekleştirdiği ikinci büyük proje olma özelliğini taşıyan My Town Isparkule, hayata geçirilmeden önce sektörde bir ilke imza atıldı. Konut sahibi olmak isteyenlerin beklentilerini belirlemek amacıyla 30 bin kişilik bir anket gerçekleştirildi ve proje buna göre şekillendirildi. Bu nedenle projede şu an yüzde 88’lik satış oranı yakalanmış durumda. Projede yer alan dairelerin metrekaresi 67 ila 167 metrekare arasında değişiyor. Bu daireler, 172 ila 294 bin TL arasında değişen fiyatlara satılıyor.

Trump To­wers
Emlak Kralı Donald Trump’ın Doğan İnşaat ortaklığıyla yapımını sürdürdüğü Trump Towers, 37 ve 39 katlı iki kuleden meydana geliyor. 37 katlı binanın 33 ve 29’uncu katlarında bulunan ve alanları 120 ila 210 metrekare arasında değişen dairelerin metrekare satış fiyatı 8 bin 500 ila 9 bin dolar arasında. Projede 80’e yakın farklı metrekarelerde 204 rezidans ve 5 katlı alışveriş merkezi bulunuyor. Alanları 200 metrekaden başlayıp 2 bin metrekareye kadar çıkan ofis seçeneklerinin de yer aldığı projenin 2011 Ocak’ta teslim edilmesi planlanıyor. Proje, eski İstanbul’dan Üsküdar’a, Beylerbeyi’nden Rumeli Kavağı’na kadar İstanbul manzarası sunuyor.

İs­tan­bul Sa­ray­la­rı
Sinpaş GYO tarafından gerçekleştirilen proje, İstanbul Boğazı’nın yeniden yorumlandığı Küçükçekmece’de inşa edilmekte olan Bosphorus City’nin içinde yer alıyor. Projenin ilk etabında satışa çıkarılan 402 evin yüzde 75’i satılmış durumda. 119 bin 500 metrekare arsa üzerinde konumlu proje sadece Türkiye’nin değil, Avrupa ve Ortadoğu’nun da en büyük konsept projesi olma özelliğini taşıyor. Proje toplam 1.200 konuttan oluşacak. İş adamları için özel toplantı odaları, yine iş adamlarının konuklarını ağarlayabilecekleri Çırağan Residence, 75 metrede fitness keyfi sunan spor merkezi Sporama, İstanbul Sarayları’nı tüketici tafından cazip kılan ayrıcalıkların başında geliyor. Projedeki Hünkar Blokları 359 ile 636 bin TL, Hanzade Blokları 264 ile 428 bin TL, Hisar Kule 229 ile 338 bin TL, Koru Sarayları 625 ile 865 bin TL, Sultan Sarayları 706 ile 933 bin TL, Şehzade Sarayları 912 ile 1 milyon 145 bin TL’den satılıyor. Bağaziçi Yalısı’nın fiyatı ise 2 milyon 797 bin TL.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz