Hedef ilk 5'e girmek

Ege Yapı, gayrimenkul sektörünün yükselen oyuncularından...

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hedef ilk 5'e girmek

35 yıllık tecrübeye sahip şirket, yurtiçi ve yurtdışında 1 milyon metrekare alanı kapsayan birçok projeye imza atmış durumda. Şirketin hedefinde ise 10 yıl içinde sektörde ilk 5 oyuncu arasına girmek var. Ege Yapı, son olarak 800 bin metrekarelik Batı Şehir projesiyle dikkat çekti. 800 milyon lira yatırım tutarına sahip Batı Şehir projesinin dev bir yaşam merkezi olacağını söyleyen Ege Yapı Kurucu Başkanı İnanç Kabadayı, "Daha önce hep butik projeler yaptık. Batı Şehir ile iddiamızı ortaya koyuyoruz" diye konuşuyor. Gayrimenkul sektöründe 35 yıllık tecrübeye sahip olan Ege Yapı, bünyesinde İz Yapı, Aydoğanlar İnşaat, EID Construction ve MGY Saudia gibi iddialı şirketleri barındıran önemli bir grup. Yurtiçi ve yurtdışında yaklaşık 1 milyon metrekare alanı kapsayan birçok konut, ofis, AVM ve eğitim kurumu inşaat eden şirket, halen yürüttüğü sekiz ayrı proje ile 250 bin metrekarelik inşaata devam ediyor. Esenyurt'ta Orion Park, Çekmeköy'de Panorama Villaları, Sarıyer'de Şifa Suyu Konakları gibi pek çok projeye imza atmasıyla dikkat çekiyor. Ege Yapı Kurucu Başkanı İnanç Kabadayı, Irak ve Suudi Arabistan'da da gayrimenkul projeleri geliştirdiklerini söylüyor. Son olarak ihalesini kazandıkları, bünyesinde ofis, alıveriş caddesi, rezidans, özel eğitim kurumu, şehir oteli, spor kulübü, 3 bin 180 adet nitelikli konutu barındıran ve 800 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olan Batı Şehir projesinden ise övgüyle bahsediyor. Ege Yapı'nın bu iddialı projelerle bundan 10 yıl sonra sektörün önemli oyuncuları arasında ilk 5'te olma hedefi olduğunu da belirten Kabadayı: "Daha önce daha butik tarzda projeler yaparken artık pazarda büyük oyunculardan biri olmayı hedefliyoruz" diye konuşuyor.
İnanç Kabadayı'yla gelecek planlarını, iddialı oldukları Batı Şehir projesini ve gayrimenkul sektörüne ilişkin öngörülerini konuştuk:

Ege Yapı Grubu ne zaman kuruldu? Şirket hakkında bilgi verir misiniz?
- Ege Yapı grubunu yaklaşık beş yıl önce kurduk. Öncesinde ise yine bu alanda aileden gelen yaklaşık 35 yıllık hem profesyonel hem ticari alanda faaliyetlerimiz var. Beş yıl önce şirket içinde bir yapılanma ile beraber Ege Yapı grup şirketleri haline geldik. Grup şirketleri içinde Ege Yapı, İz Yapı, Aydoğanlar İnşaat, MGY Saudia ve EID Construction adında Irak'ta faaliyet gösteren şirketlerimiz var. Gayrimenkul geliştirme ve inşaat taahhüt alanında faaliyet gösteren bir grup haline geldik. Bunun içinde Ege Yapı amiral gemimiz. İz yapı ve Ege Yapı, hem gayrimenkul geliştirme hem taahhüt işleri yapıyor. Şu an beyaz yakalı kadromuz 170 kişiden oluşuyor.

Ege Yapı olarak bugüne kadar hangi projelere imza attınız?
- 15 yıldır bu sektörün içindeyim. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi'nden mezunum. Meslekten biriyim. Ortaokuldan beri inşata işinde olan babamın yanında inşaatlarda büyüdüm diyebilirim. Üniversite yıllarında da hep ticari hayatın içindeydim ama mezun olunca direkt işin içinde buldum kendimi. 2005 yılında stratejimizi değiştirdik. Pazarda büyük oyunculardan biri olmayı hedefledik. Daha önce daha butik projeler yapmıştık. Şirketi kurduktan bir yıl sonra Esenyurt'ta 461 konut, 41 dükkan, 17 ofis, 38 rezidans daireden oluşan Orion Park diye karma bir proje yaptık. Yaklaşık yatırım tutarı 160 bin liraydı. Sarıyer'de de 36 tane dubleks daireden oluşan Şifasuyu diye butik bir proje yaptık. Yatırım tutarı 40 milyon lira civarındaydı. O dönemler için bunlar çok iyi projelerdi. Bu projeler bizim dönüm noktamız oldu diyebilirim. "Artık biz de konut sektöründe varız" dedik. Ondan sonra şirket içinde yapılanma sürecine girdik. Ardından da sektörün en üst oyuncularının yer aldığı Batı Şehir projesinin ihalesine girdik ve kazandık. Bu proje bugün istanbul'un parmakla gösterilecek projelerinden biri olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz