İnşa eden liderler yükselişte

Su anda geleceği şekillendirecek liderlerin nasıl olması gerektiği tartışılıyor. Sıfırdan var edebilen, "inşaatçı" (builder) liderlerin ön planda olacağı görüşü hakim.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
İnşa eden liderler yükselişte
Dünya ekonomisi, son yıllarda oldukça hareketli günler geçiriyor. Ekonomisi güçlü olarak görülen ülkeler ardı ardına iflasın eşiğine gelmiş durumda. Şirketler cephesinde ise çöküş daha önce başladı. Lehman Brothers, Bear Stearns, Freddie Mac gibi devler çöktü. Pek çok öncü ve cirosuyla göz dolduran şirketin lideri istifa etti.Aslında herkes, bu durumun yarattığı sonuç konusunda hemfikir... Şirketler dünyasının yeniden yapılanması gerekli. Burada asıl soru ise bunu ne tür bir liderin yapacağı. İşletme, yönetim uzmanları, bu soruya da yanıt bulmuş durumda. "İnşaatçı" (builder) lider tiplemesinin yeni dönemin kurtarıcısı olacağı görüşündeler. Yeniden yapılanan dünyaya, "inşaatçı" liderlerin damgasını vurabileceğini düşünüyorlar. Krizin ise yeni dönem lider tipinin başarısız olduğunu gösterdiğini belirtiyorlar. Bu konuda en çarpıcı tartışmayı ise The New Capitalist Manifesto kitabının yazarı Umair Haque ortaya attı. Ona göre 20'nci yüzyılda gördüğümüz liderlik anlayışı, 21'inci yüzyılın refahını tehdit ediyor. Liderler başarılı organizasyonlar yaratacaklarına, iyi ve öncü şirketler başarılı liderler ortaya çıkarıyor. Bu durumda bir çarpıklık olduğuna dikkat çeken Haque, yarının organizasyonlarını şekillendiren günümüz liderlerinin büyük bir sorunla karşı karşıya olduğuna vurgu yapıyor. İddialı bir söylemle, "Artık çökmüş organizasyonları yöneten değil onları yıkıp yeniden inşa edebilen 'inşaatçı' liderlere ihtiyaç var" diye konuşuyor.

CESUR OLMAK ŞART
Herkes olaya Haque kadar radikal bakmasa da önümüzdeki dönemde pek çok şirketin, yeni projelere ihtiyacı olduğu konusunda görüşler oldukça fazla. Bunun için şirketi tamamen yok etmek şart değil. Mevcut yapı içinde yeni süreçler, departmanlar ya da yaklaşımlar inşa ederek başarılı olmak mümkün. Bu anlamda dünyada halen başarılı liderler mevcut. Son dönemde en fazla yara alan finans sektöründe bile bu tür liderlere rastlanıyor. Wells Fargo'dan Dick Kovacevich, JP Morgan Chase'den Jamie Dimon, Goldman Sachs'dan Lloyd Blankfein, Morgan Stanley'den John Mack, özellikle kriz dönemini başarıyla atlatan ve şirketlerini yeniden yapılandırma gücüne sahip liderler olarak görülüyor.True North kitabının yazarı ve liderlik gurusu Bill George'un da bu konuda ilginç görüşleri var. Başarılı liderlerin karakter sağlamlıklarının çok önemli olduğunu düşünen George, bu liderlerin takım ve topluluk oluşturma yeteneklerine dikkat çekiyor. İnşaatçı liderlerin cesur ve korkusuz olmasının önemine değiniyor ve "Bir şey inşa edecek lider tipinin herhangi bir konuda herhangi bir topluluğa karşı dimdik durması ve risk alma yeteneğine sahip olması gerekli" diye konuşuyor.

YAPILANMA GÜNDEMDE
Türkiye'de de uzmanlara göre "builder" yönetici tipine uygun liderler hiç de az değil. Pek çok İK uzmanı ve beyin avcısına danışarak hazırladığımız "inşaatçı liderler" listemizde TAV'ın CEO'su Sani Şener de yer alıyor. Zaten Şener de kişisel olarak krizden sonra şirketlerin yeni dünya düzenine göre yeniden yapılanacağını düşünenlerden. Yeniden yapılanmayı ise "inşaatçı" liderlerin gerçekleştirebileceğine inanıyor. Kendisini ve ekibini "mühendis kökenli inşaatçılar" olarak nitelendiren Şener, yıllarca pek çok farklı projeyi sıfırdan ele alıp gerçekleştirdiklerine dikkat çekiyor. "Bu bizim yaşam tarzımız oldu diyebiliriz" diyen Şener, TAV'ın kuruluşuyla birlikte bu inşaatçı yaklaşımı hizmet sektöründeki bir işletmede uygulamaya başlamalarının dikkat çektiğini belirtiyor. Paylaşımcılığın inşaatçı liderin temeli olduğuna inanan Şener, sözlerini şöyle sürdürüyor:"Biz yeni şantiyeler açar gibi yeni işler yarattık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz