Kentsel dönüşüm üsleri

Yatırımcıların birbirleriyle büyük bir rekabete girerek tüm ilgilerini bu tarafa yöneltmesinin en önemli nedeni olarak da bu projelerin söz konusu bölgelere değer katıyor olmasını gösteriyorlar.

19.10.2014 23:11:440
Paylaş Tweet Paylaş
Kentsel dönüşüm üsleri
Depreme karşı binaların sağlamlaştırılmasından yola çıkılarak başlatılan kentsel dönüşüm hamlesi, bugün kendi gözde alanlarını yarattı. Kentsel dönüşümün en yoğun yaşandığı İstanbul’da dönüşümün en önemli üsleri ise Anadolu Yakası’nda Kadıköy, Fikirtepe, Ataşehir, Pendik, Kartal ve Maltepe bölgeleri ile Avrupa Yakası’nda Okmeydanı, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bakırköy, Beyoğlu, Esenler ve Zeytinburnu olarak öne çıkıyor.

Markalı konut üreticileri bu bölgelerde özellikle A plus projeler gerçekleştirmek için adeta birbirleriyle yarışıyor. Son birkaç yıldır Türkiye genelinde kentsel dönüşüm rüzgarı esiyor. Başta İstanbul olmak üzere birçok büyük kentte bu dönüşüm kapsamında binalar yenilenirken yerleşim yerleri adeta kimlik değiştiriyor.

Kentsel dönüşümün en yoğun yaşandığı İstanbul’da en önemli üsleri ise Anadolu Yakası’nda Kadıköy, Fikirtepe, Ataşehir, Pendik, Kartal ve Maltepe bölgeleri ile Avrupa Yakası’nda Okmeydanı, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bakırköy, Beyoğlu, Esenler ve Zeytinburnu olarak öne çıkıyor.

Ankara’da da şehrin en eski yerleşim yerlerinden Çankaya bölgesi, Çayyolu’ndaki eski yapılar, Kızılay gibi bölgeler kentsel dönüşümün üsleri arasındayer alıyor. Her ne kadar kentsel dönüşümün çıkış noktası depreme karşı dayanıksız binalardan kurtulmak olsa da uzmanlar, bu ilçelerin dönüşümün merkezinde yer almasında Marmaray, üçüncü köprü, yeni havaalanı, Kanal İstanbul gibi önemli yatırımlara yakınlığın etkili olduğunu belirtiyor.

Yatırımcıların birbirleriyle büyük bir rekabete girerek tüm ilgilerini bu tarafa yöneltmesinin en önemli nedeni olarak da bu projelerin söz konusu bölgelere değer katıyor olmasını gösteriyorlar.

İLGİ MERKEZDE

Kentsel dönüşümün cazip merkezlerinin aynı zamanda şehir merkezleri olması da dikkatlerden kaçmayan bir diğer unsur. inşaat şirketleri bu durumu kişilerin site hayatından ziyade şehir hayatına ilgi göstermesine bağlıyor. Aydoğan inşaat Yönetim Kurulu Başkanı irfan Aydoğan, “Alıcılar açısından kentsel dönüşüme baktığımız zaman tabii ki şehir içi bölgelerin daha çok ilgi gördüğünü söyleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz