Konut devlerinin açık kapama planı

Birçok konut şirketi yeni projeler geliştirerek Türkiye’nin konut açığını kapatmaya çalışıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Konut devlerinin açık kapama planı
Türkiye’de özellikle İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi büyük kentlerde geliştirilen konut projelerinde ciddi bir artış yaşanıyor. Konut ihtiyacındaki artış, nüfusun artması, yenileme amaçlı konut ihtiyacı, deprem riskine dayalı konut ihtiyacı ve kentsel dönüşüm kaynaklı konut ihtiyacı olarak gösteriliyor.
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) hazırladığı konut kredileri araştırma raporuna göre, 2015 yılına kadar Türkiye'nin konut ihtiyacı 8 milyonu bulacak. TOPLU Konut İdaresi (TOKİ) raporu ise Türkiye'nin halen 2,5 milyon acil konut ihtiyacı bulunduğunu ortaya koyuyor.
Acil olan konut ihtiyacının 419 bin adedi TOKİ’nin bin 655 TOKİ şantiyesinde üretildi. Geri kalan açığın ise özel sektör firmaları tarafından gerçekleştirilen projeler ile kapatılması planlanıyor.
Türkiye'de ev sahipliği oranının yüzde 60 olduğu belirtiliyor. Kullanımdaki konut stokunun yüzde 70'e yakını izinsiz ve ruhsatsız konutlardan oluşurken, bunların yarıdan fazlasını 25 yaşın üzerindeki konutlar oluşturuyor. Ayrıca yüzde 40'ı da tadilata muhtaç konutlardan meydana geliyor.
Raporda, önümüzdeki dönemde, mevcut 16 milyon konut stokunun 10 milyonunun yenilenmesi gerektiğine de dikkat çekiliyor. İstanbul'daki 3,2 milyon konutun yarısının yenilenmesine ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

İSTANBUL’UN 1,5 MİLYON İHTİYACI VAR
GYODER’in geleceğe projeksiyon olması için hazırladığı Gayrimenkul Sektörü Araştırma Raporu’na göre sadece İstanbul'un 2015 yılına kadar 2,1 milyon konut ihtiyacı olacak. Bu açığın yüzde 80’inin özel sektör şirketleri tarafından karşılanması da bekleniyor. Rapora göre konut ihtiyacının artması dört farklı sebebe bağlanıyor. 1,2 milyon konut, hane sayısındaki artıştan, başka bir deyişle nüfus artışından kaynaklanıyor. Kullanımdan çıkacak konutların yerine yapılması gereken yenileme amaçlı konut ihtiyacı ise 10 yıl için 171 bin olarak belirtiliyor. Deprem risk kaynaklı konut ihtiyacı ise 182 bin konuta ulaşıyor. Ruhsatlı ve en azından asgari kalite ve standartta konutların üretimini hedefleyen kentsel dönüşüm kaynaklı konut ihtiyacı ise 600 bin olarak öngörülüyor.

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu konut talebinin yüzde 60’ını özel sektör firmaları gerçekleştirirken yüzde 40’ını TOKİ gerçekleştiriyor. Bu özelliği ile TOKİ hala konut pazarının en büyük oyuncusu konumunda.
Özel sektör firmalarının konut sektörüne ilişkin planlarını ve gelecek projelerini araştırdık ve şu sonuçlara ulaştık:

AĞAOĞLU 12 BİN KONUT YAPIYOR
Konut sektörünün en büyük şirketlerinden biri olan Ağaoğlu Grubu, yılda ortalama 2-3 bin konut üretip satışını yapıyor. Ağaoğlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, 11 bin 700 konutluk projelerinin aynı anda devam ettiğini söylüyor.
Türkiye’deki 16 milyon konutun yüzde 70’inin yıkılıp yeniden yapılması gerektiğine dikkat çeken Ağaoğlu, “Özellikle İstanbul gibi deprem riski olan bölgelerde eski binaların yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. Sektörümüz için hala potansiyel bulunuyor. Son yıllarda konut kredi faizlerindeki düşüş sektörümüze olumlu yansıdı. Satışlarımız gayet iyi gidiyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz