Konutta maliyetin seyri nasıl?

Şehir merkezlerinde maliyet yüksek çünkü arsa maliyeti yüksek.

1.07.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Konutta maliyetin seyri nasıl?
Fi Yapı’nın Esenyurt’ta 49 bin liraya daire satması maliyet tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Beylikdüzü ve Esenyurt’ta pek çok firma Fi Yapı’nın düşük fiyat stratejisini izledi. Uzmanlar ise 3+1 tipi 100 metrekare betonarme bir dairenin inşaat maliyetinin 40 bin liranın altına düşmeyeceğini söylüyor. Onlara göre fiyatları aşağıya çekmek, sektördeki kar marjlarını yüzde 10’ların altına düşürüyor.  
Ucuza konut üretenler ise aynı görüşte değil. Onlara göre demir, çimento ve arsayı önceden alıp stoklamak, maliyetleri ciddi oranda azaltıyor. Bir de 1.000 konutluk büyük projeler üretenler sürümden kazanıyor.
Şehir merkezlerinde ise metrekare birim maliyetlerini düşürmek neredeyse imkansız. Bağdat Caddesi, Nişantaşı gibi pahalı semtlerde metrekare satış fiyatları toplam inşaat maliyetinin 4 ila 6 katına kadar çıkıyor.  
Capital Mortgage sektörün önde gelen temsilcilerine metrekare inşaat maliyetlerini sordu. Semtlere ve daire tipine göre maliyetlerin nasıl değiştiğini hesapladı.
MET­RE­KA­RE­Sİ 400 LİRA
Konut inşaat maliyetinde 4 tane ana kalem var. Bunlar arsa, kaba inşaat, ince inşaat, belediye harçları. Arsa maliyeti ve oturma izni gibi diğer giderler hariç tutulduğunda metrekareye düşen toplam inşaat maliyetleri, büyük şehirlerde 400 ila 600 lira arasında seyrediyor. Batıdan doğuya gittikçe konut maliyetleri neredeyse yarıya yarıya düşüyor.
İstanbul’da 3+1, 100 metrekarelik orta sınıf bir daire, en ucuz 40 bin liraya mal oluyor. Biraz daha iyisinin maliyeti 60 bin liraya kadar çıkıyor. Uzmanlara göre ortalamada 100 metrekarelik betonarme bir konutun inşaat maliyeti, toplamda 50 bin liradan az olmuyor.
Yeni binalarda kaba maliyet ise toplam inşaat maliyetinin yüzde 40 ila 45’ini oluşturuyor.
Entegre Proje Yönetim Genel Müdürü Kemal Okumuş, şu anki geçerli fiyatlardan deprem yönetmeliğine uygun betonarme kaba inşaatın metrekare maliyetinin en az 150 lira olduğunu söylüyor.
Kaba inşaat maliyeti de kullanılan malzemenin kalitesi, binanın yüksekliği, zemini gibi diğer değişkenlere bağlı olarak değişiyor. Lüks projelerde kaba maliyetin metrekaresi 250 liraya yükseliyor. Ayrıca bu fiyatları inşaatın yapım metodu, süresi, kullanılan malzeme ve ekipmanlar önemli oranda etkiliyor.
3 YIL­DIR Fİ­YAT­LAR AY­NI
Son 3 yıldır demir ve hazır beton fiyatlarında çok büyük artışlar olmadığı düşünülürse maliyetleri daha çok izolasyon, güçlendirme, döşeme ve kapılarda kullanılan malzemelerin marka ve kalitesi belirliyor. Örneğin lüks projelerde çok kaliteli beyaz eşya, banyo ve mutfak aksesuarları kullanmak metrekare maliyetleri ciddi biçimde artırıyor. Bunlar genel fiyatlarda yüzde 5 ila 25 oranında ilave getiriyor.
A tipi denilen lüks konutlarda toplam inşaat maliyetinin metrekaresi 1.200 lira olarak hesaplanıyor. Rezidanslarda ise bu rakam 1.500 ila 2 bin liraya kadar çıkıyor. C sınıfı bir dairenin metrekare kaba inşaat maliyeti en az 150 lirayken bu tip lüks projelerin kaba inşaat maliyetinin metrekaresi 250 lirayı buluyor.
Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, kaba inşaatlarda metrekare maliyetlerinin 200 lira seviyesinde olduğunu söylüyor. İnan, “Orta ve pahalı projelerde çok fark yaratacak bir durum yok. Orta sınıfta metrekare maliyeti arsa payı hariç 550 lira” diyor.
PA­HA­LI SEMT­LER­DE DU­RUM NE?
Konut maliyet kalemleri arasında en önemli unsur arsa maliyeti. Toplam inşaat maliyetinin yüzde 60 ila 80’i arsaya gidiyor. Merkeze yaklaştıkça arsa maliyetleri artıyor. Doğal olarak arsa maliyetlerinin metropol merkezlerinde yüksek olması, metrekare fiyatlarını otomatik olarak artırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz