"Küçüklere talep artıyor"

Son dönemde konut üreticileri, yeni projelerinde stüdyo ve 1+1 gibi küçük daire tiplerine ağırlık veriyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Küçüklere talep artıyor


Aslında Türk insanı, geniş aile yapısı nedeniyle geniş evlere alışkın. Bu nedenle 3+1 evler ve daha genişleri her zaman hayalleri süsledi. Ancak modern yaşam, küçülen aileler, fiyatları çok yüksek olan geniş evler, insanları küçük konutlara yöneltiyor. istanbul'da peş peşe açıklanan konut projelerinde de en çok ilgiyi, stüdyo 1+1 daireler görüyor. Bu evlerin ulaşılabilir fiyatları, tasarruf etmek isteyen yatırımcıları çekiyor. Bu tipteki ve büyüklükteki daireler, şehir veya ülke dışından gelen iş insanlarını da kendine çekiyor; çoğunlukla home-office olarak kullanmak üzere satın alınıyor veya kiralanıyorlar. Bu tür daireleri satın alan yatırımcılar ise kiracı olarak belli grupları hedefliyorlar. Özellikle merkezi lokasyonlarda, yani iş alanlarına, üniversitelere yakın konumda bulunan daireler yüksek kiralarla kiracı buluyor. Böylece yatırımın geri dönüş süresi de büyük metrekareli dairelere nazaran daha tatmin edici oluyor.

Fiyatları uygun
Metrekareleri küçük olduğu için daha uygun fiyata alınabilen stüdyo daireler, metrekare bazında yüzde 10 ile yüzde 30 arasında daha pahalıya kiralanırken satış fiyatları birkaç odalı dairelere göre her yıl artıyor. Stüdyolara olan talebin yüksekliği, toplu konut üreticilerinin de dikkatini çekti ve yeni projelerinde bu tip dairelerin oranı yüzde 50'yi geçti. Stüdyo ve 1+1'lerin bu kadar ilgi görmesinin sebepleri, hem fiyatlarının makul seviyelerde olması hem de ikinci elde satış kolaylığı sağlaması. Stüdyo dairelerin çabucak kiralanması ise yatırım amaçlı konut satın alanların da ilgisini çekiyor. işte bundan yıla çıkarak, Epos Gayrimenkul Değerleme bu ayki dergimize istanbul'un Avrupa ve Anadolu Yakası'nda yeni inşa edilen projelerdeki stüdyo ve 1+1 daireleri konusunda bir araştırma yaptı.
Avrupa Yakası'ndaki projelerde stüdyo daire fiyatlarını görmek için görsele tıklayın


Yeni projeler
Önay Garden Residence, Önay Grup tarafından Beylikdüzü'nde inşa ediliyor. 57-86 metrekarelik 1+1'lerin fiyatları 113 bin TL ile 180 bin TL arasında değişiyor. 3 bin 671 metrekare arsa alanı üzerinde kurulan Önay Garden Resi-dence, 41 bin metrekare inşaat alanına sahip. Önay Garden Residence'ta teslimler, Aralık 2011'de yapılacak. 373 konuttan oluşan ve 15 katlı olarak tasarlanan Önay Garden Residence'ta her katta 25 konut yer alıyor. Yüzde 25 peşinat verildiği takdirde yüzde 8 iskonto yapılıyor. Peşinatsız ödemede ise aylık bin TL ödeme yapılıyor. 12. ayın sonunda 15 bin TL ara ödeme bulunuyor.
Anadolu Yakası'ndaki stüdyo daire fiyatlarında son durumu görmek içn görsele tıklayın

Nef iki Haliç, dünyanın en yüksek binası ve ikiz Kuleler'in yerine yapılan One World Trade Center'ın mimarı Som tarafından inşa edilecek. Nef iki serisinin ilk projesi Nef iki Haliç Projesi'nin satışına, 2 Aralık 2010 itibariyle başlandı. Projenin son kullanıcı hedef kitlesi, çocuklu veya yeni evli aileler ile genç profesyoneller. Proje, 6 metre tavan yüksekliğine sahip, 1+1 ve 2+1 loft dairelerden oluşuyor. Nef iki projesi üç adet konut kulesinden, bir adet de ofis kulesinden oluşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz