Orta sınıf aktif değil

Yeniden koşullar oluşuncaya kadar ekonomik konut üretimini askıya alan İnan, lüks konut projelerine odaklanacak.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Orta sınıf aktif değil


Fikret İnan, kurucusu olduğu Fiyapı ile Türkiye'de ekonomik konut üretimini başlatan isim oldu. Sadece 3 yılda 9 projeyi hayata geçirdi ve 7 bin 100 konut sattı. Onun ardından sektörde birçok şirket ekonomik konut projelerine yöneldi. Başarısını iyi organizasyon yapmasına bağlayan İnan, geldiği noktadan memnun. Ancak İnan, kendisine büyüme ve marka yaratma fırsatı veren ekonomik konut projelerini sürdürmek niyetinde değil. En azından şimdilik ekonomik konuttan uzak durma kararı aldığını açıklayan İnan, bu kararın arkasındaki nedenleri şöyle açıklıyor, "Aslında son 5-6 aydır ekonomik konutun çok verimli olmadığını anladık. Çok fazla şirket ekonomik konut üretmeye başladı. Biz bu durumdan biraz çekindik. Dolayısıyla ekonomik konuttan çıkmaya karar verdik." Konjonktür yeniden oluştuğunda uydu konutlar üretmeye başlayacağının da altını çizen İnan'ın yeni hedefi ise lüks konutlar. Bunu da Richa markasıyla yapacak. İstanbul'da 10 ayrı lokasyonda, Türkiye'de de 10 ayrı şehirde lüks konut işine gireceğini belirten İnan, turizmde de sınırları aşan projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Fiyapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, Fiyapı'nın yeni hedeflerine ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Ekonomik konut denilince akla gelen ilk inşaat şirketi size ait. Ucuz konut satmaya devam edecek misiniz?
Aslında son 5-6 aydır ekonomik konutun çok verimli olmadığını anladık. Çok fazla şirket, ekonomik konut üretmeye başladı. Biz şirket olarak bu durumdan biraz çekindik. Dolayısıyla ekonomik konuttan çıkmaya karar verdik. inşallah tüm şirketler başarılı olur ve işlerini zamanında teslim eder. Ancak burada bir olumsuzluk yaşanması durumunda, bu olumsuz tablonun içinde Fiyapı'nın adının olmasını istemiyorum.

Peki Fiyapı'nın bugün geldiği nokta nedir?
Fiyapı altında 3 şemsiye açacağız. Birincisi, Fiyaka markası adı altında ekonomik konut üreteceğiz ve bunlar uydu kent tarzında olacak. ikincisi, Richa markası adı altında, şu an Türkiye'de olmayan bir üst segment lüks konut üreteceğiz. Richa konsepti ile Türkiye genelinde toplam bin daire yapılacak. Bunlar 20 ila 100 dairelik çok özel ve butik siteler olacak. Daireler minimum 350 metrekareden başlayacak maksimum 550 metrekareye kadar olacak. Bu projenin ilki Ankara-Çankaya'da hayata geçecek. istanbul ağırlıklı olmak üzere izmir gibi büyük şehirlerde bu konseptte inşaat yapacağız. istanbul'da 10 ayrı lokasyonda, Türkiye genelinde de 10 ayrı şehirde yapmayı planlıyoruz. Örneğin Sakarya'da 2 yıl önce satın aldığımız bir arazi vardı. Orada 3 bin daireye başlayacağız. Bu yıl başlayacak ve Fiyaka markası ile üretimi gerçekleştireceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz