"Proje sayısı çok talep şüphemiz var"

Torunlar GYO'nun başkanı Aziz Torun, 2011 için biraz daha tedbirli gittiklerini söylüyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Proje sayısı çok  talep şüphemiz varAziz Torun, iş dünyasının son
yıllarda adını duyduğu, Torun­lar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (TGYO) halka arzı nede­niyle yakından tanıdığı iş adamların­dan ... Ticaret, alışveriş merkezleri işletmeciliği, gıda ve inşaat alanla­rında faaliyet gösteriyor.İnşaat alanındaki ilk işi Toray İn­şaat idi. 1996 yılında kurulan bu şir­ket, 2008 yılının başında Torunlar GYO adını aldı. Şu anda Türkiye'nin en geniş portföylerine sahip kurum­larından biri olarak öne çıkıyor. Alışveriş merkezi, konut ve rezi­dans ağırlıklı projeler yürüten To­runlar, 2011 yılına iddialı projelerle giriyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, bu projelerini ve inşaat sektörünü bizim için değer­lendirdi:

Torunlar inşaat'm büyüklüğü ne kadar?
2008'de SPK onayıyla gayrimen­kul yatırım ortaklığına geçen Torun­lar GYO, bugün 2 milyar TL değeri olan gayrimenkullere sahip. Bunun içinde konut, ofis ve alışveriş merke­zi yatırımlarımız yer alıyor.

Şimdiye kadar kaç proje gerçekleş­tirdiniz?
Torunlar GYO, 2 milyar TL de­ğeri olan gayrimenkullere sahip bü­yük bir şirket. Bursa Zafer Plaza'yı yaptık, Ankara Ankamall'da büyük hissedarız, Antalya'da Depo Outlet Center, İstanbul'da Nish projeleri de yine şirketimize ait. Bugün en son projemiz olan Torium Alışveriş Merkezi, konsepte ve mimari özelliklere sahip bir proje. Şimdiye kadar AVM'lerde yeme, iç­me ve eğlenme oranı yüzde 10'u geçmiyordu, biz yeni açtığımız Torium'da bu anlayışı değiştirdik. Artık Torium'da bu oranı yüzde 25, 30'lara yükselttik. "Alışveriş merkezi" anlamı yerini, "yaşam merkezi" ne bırakıyor. Biz de alışveriş merkezine genel olarak en yüksek yatırımı yapan marka olarak, insanların keyif alacakları birçok şe­yi bir çatı altında birleştirdik. Bilgi ve birikimimizi Torium'a aktardık, hatta bir ilki gerçekleştirerek snow parkı açtık.

Diğer projelerinizde durum nedir?
İstanbul'daki en önemli projele­rimizden biri olan Nish İstanbul, havaalanı Kuyumcukent'in hemen E-5 tarafında yükseliyor. Projemiz, 1'i residans, 4 bloktan oluşuyor. Bunların hepsini tamamladık, şu anda teslim ediyoruz, dairelerin bü­yük çoğunluğu satıldı, satışlarımızın yüzde 95'ini tamamladık. Nish İstanbul, standartları olduk­ça yüksek bir proje. Ortada açık bir çarşının yanı sıra, restoran ve kafeler bulunuyor. Proje, lokasyonu iti­bariyle de büyük avantajlara sahip. Biz projeye başladığımızda metrekare fiyatı 2 bin 500 TL idi, şimdi 4 bin 500 TL'den satılıyor. Niş istanbul'da daire fiyatları ortalama 225 bin TL'den başlıyor ve 500 bin TL'ye ka­dar çıkıyor. Bursa Koru Park ise iki etaptan oluşan özel bir proje. Biz Bursa'da bu anlamda bir değer yarattık. Çün­kü, projenin konumlandığı bölge yerlilerin tercih ettiği, birinci dere­ceden bir lokasyon değildi. Biz Koru Park'a alışveriş merkezi, konut ve özel sosyal tesisler yaptık. Mesela Bursa'nın en modern spası koru Park'ın içinde yer alıyor.

Bu sıralar gayrimenkul alacaklara neler önerirsiniz? Nasıl bir yol izlemeli­ler?
Şu anda etrafta çok büyük bütçe­lere satılan çok proje var. Geniş an­lamda bakmak ve bu kadar çok tale­bin olup olmadığını iyi analiz etmek gerekiyor. Bir anlamda kentsel dönüşüm anlamına gelen bu projelerde yaşa­maya büyük bir ilgi var. insanlar ar­tık mahallerinde değil sitelerde ya da sosyal altyapısı ve güvenliği olan yerlerde yaşamayı tercih ediyor. Ayrıca geniş kredi imkanları ve düşen faizler de ev alma imkanlarını arttırdı. Böylece son yıllarda konut satın alma talebi yükseldi. Bunun yanı sıra belli bir tasarrufu bulunup gayrimenkule yatırım yap­mak isteyenler de var. Üstelik bunla­rın sayısı hiç de az değil. Mesela, Nish istanbul'dan konut satın alanlar ara­sında yaptığımız ankette, yüzde 52'sinin oturmak için değil, yatırım amaç­lı aldıklarını saptadık.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz