Psikolojik sınır yüzde 1

İşte son dönemde konut piyasasında tam da bu durum yaşanıyor. Konut kredi faizlerindeki yarım puanlık yükseliş bile sektördeki satışları bir anda bıçak gibi kesmeye yetiyor.

19.10.2014 22:19:330
Paylaş Tweet Paylaş
Psikolojik sınır yüzde 1
Konut üreticisi inşaat şirketlerine göre konut kredisi faizlerindeki yarım puanlık değişim bile satışları yarı yarıya azaltıyor. Türkiye’de konut faizlerindeki psikolojik sınırın yüzde 1 olduğunu söyleyen konut üreticileri de bu oran geçilirse konut satışlarının önemli oranda düşeceğini belirtiyor.

Konut kredi faizlerinin yüzde 1’in altına inmesi durumundaysa satışlar hızla artış trendine giriyor. Ancak satışları en fazla artıran faiz oranları 0,70 ila 0,80 bandı. Konut üreticileri sundukları iç finansman modelleriyle faizi bu oranlarda tutmaya çalışıyor.

Trürkiye’de en az 10 yıl daha inşaat X sektörü kazanacak ve yatırımcılarına da kazandıracak.” Bu sözler, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en büyük halka arzlarından birini yapan Emlak Konut GYO’nun genel müdürü Murat Kurum’a ait.

“Artık konut kredisi faizlerindeki yarım puanlık artış bile yatırımcının konut alım kararını ertelemesine yol açıyor.” Bu sözler, Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay’a ait. Okay, konut kredi faizlerindeki yarım puanlık artışın satışları ciddi anlamda negatif etkilediğini söylüyor.

Okay, haksız sayılmaz... Konut kredi faizlerindeki yarım puanlık ufak bir artış bile satın alınan ev için ödenen toplam bedelde önemli fark oluşturuyor. Yatırımcı da bu farkı ödemek istemediğinden konut almaktan vazgeçiyor. Mehmet Okyay bu durumu bir örnekle şöyle anlatıyor: “Ferit Bey’in 135 bin liraya bir daire aldığını düşünün.

Bunun 35 bin lirasını peşin veren, geri kalan 100 bin lirası için kredi kullanan Ferit Bey, yüzde 1 faizle toplamda 170 bin lira ödemek zorunda. Faiz oranının yüzde 1’den 1,5’e çıkmasıyla Ferit Bey’in satın aldığı evin bedeli bir anda 170 bin liradan 220 bin liraya çıkıveriyor. Faizlerdeki yarım puanlık yükseliş, Ferit Bey’in aynı ev için ekstradan 50 bin lira daha fazla para ödemesine neden oluyor.

Fazladan 50 bin lira ödemek istemeyen Ferit Bey de ev satın alma kararını faizler düşene kadar erteliyor.” İşte son dönemde konut piyasasında tam da bu durum yaşanıyor. Konut kredi faizlerindeki yarım puanlık yükseliş bile sektördeki satışları bir anda bıçak gibi kesmeye yetiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz