Şöhreti hangi bölgede yakaladılar?

İnşaat şirketlerine şöhret getiren bölgeler ve hikayeleri.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Şöhreti hangi bölgede yakaladılar?
Her inşaat şirketinin ivme kazanmasını sağlayan, yükseldiği bölgeler var. Mesa denince akla Bahçeşehir, Varyap denince Ataşehir, inanlar denince Fulya geliyor... Çünkü bu şirketler, ilk yatırım bölgelerinde tanındıktan sonra farklı bölgelere yayıldı, markalarını yeni semtlere taşıdılar. Örneğin Ağaoğlu Ataşehir’den sonra Bahçelievler, Halkalı ve Maslak’a, Dumankaya Tuzla’da tanındıktan sonra Bahçeşehir ve Halkalı’da yeni projeler yaptı. Şöhreti yakaladıkları bölgeler ise her zaman gündemlerindeki özel yerini koruyor. İşte inşaat şirketlerine şöhret getiren bölgeler ve hikayeleri.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

KURTKÖY’DE DOMİNO ETKİSİ

Bayraktar inşaat, İstanbul Anadolu Yakası’nda Kurtköy’de gerçekleştirdiği VIA/PORT Outlet Shopping AVM ve VIA/PORT İstanbul Asia projeleriyle adını duyurdu. Öyle ki Kurtköy’de gerçekleştirilen bu 2 projeden sonra şirket, bugün VI-ADMC adını kullanmaya başladı. VIADMC CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Döşkaya, “Kurtköy bölgesini 2006 yılında keşfettik” diyor. Döşkaya, VIA/PORT Outlet Shopping’in hikayesini ise şöyle anlatıyor: “VIA/PORT Outlet Shop-ping’i Kurtköy bölgesinde kuracağımızı söylediğimizde gerek sektörden gerekse perakendecilerden çok olumlu tepkiler aldığımızı söyleyemeyiz. Bölgeye karşı bir önyargı vardı. Ama biz en başından beri projemize ve Kurtköy bölgesine güveniyorduk. Çok detaylı araştırmalar yapmıştık ve bölgenin yükseleceğini biliyorduk. Nitekim öyle de oldu. 14 aylık bir inşaat sürecinin ardından Ağustos 2008’de VIA/PORT Outlet Shopping’i açtık ve açıldığı ilk hafta inanılmaz bir ilgi gördü. İlk ayda 1 milyonun üzerinde ziyaretçi rakamına ulaştı. Kurtköy bugün Anadolu Yakası’nın yıldız bölgelerinden biri konumundaysa bölgenin gelişiminde projemiz domino etkisi yarattı.” Kurtköy projeleriyle tanındıktan sonra İstanbul’da Gaziosmanpaşa ve Eyüp ilçelerinde projeler inşa eden şirketin hedefinde yine aynı bölgeler var. Bugün Bayraktar&Gürsoy Yatırım Ortaklığı olarak İstanbul Avrupa Yakası’nda Gaziosmanpaşa’da konut, ofis ve alışveriş merkezi etaplarından oluşan VIA/PORT Venezia’yı, Eyüp’te ise Türkiye’nin en büyük perakende yatırımı olan tema park, AVM ve otel etaplarından oluşan VIALAND’ı hayata geçiriyorlar. Döşkaya, “Her iki ilçenin de bizim projelerimizle birlikte İstanbul’un en değerli bölgeleri haline geleceğinden kuşkumuz yok” diye konuşuyor.

DUMANKAYA TUZLAYI TANITTI
Dumankaya inşaat, adını Tuzla’da hayata geçirdiği projelerle duyurdu. Dumankaya Inşaat’ın ardından diğer inşaat şirketleri de Tuzla’yı keşfetti. Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya, “Biz o bölgede yaşıyoruz. Bu sebeple bizim için bölge ekstra bir önem taşıyor. Neredeyse tüm hayatımız o bölgede geçti. Tuzla’yla duygusal bir bağımız var” diyor. Dumankaya, Tuzla’nın gelişimini şöyle açıklıyor: “Bu bölge yakın zamana kadar İstanbul’un arka planında kalan bir yerdi. Sabiha Gökçen Havaalanı’nın açılmasıyla birlikte bölgenin potansiyeli yükseldi. Bölge havaalanı yatırımının hemen arkasından gelen AVM, otel, teknopark yatırımları ve üniversite kampüsleriyleiş ve yaşam alanlarını bir araya getiren önemli bir merkez halini aldı.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz