"Soru-Yanıt"

Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, emlak sektörüyle ilgili en merak edilen soruları yanıtladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Soru-Yanıt
SORU: Diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında Türkiye'deki mortgage pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Ekonomik göstergelerimizin diğer benchmark ülkelere göre çok iyi seyrettiğini söyleyebiliriz. Ülkemiz son yıllarda GSYIH'da güçlü bir gelişim kaydetti. Hane halkı gelirindeki artışla, yaşam standardında yükselme görüldü. Kişi başına düşen milli gelir 10 bin dolara ulaştı. Kamu Borçlarının GSYIH'daki payı yüzde 46, bu oran AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında oldukça iyi (AB %74). Kriz sonrasında alınan önemler ve düzenlemeler ile finansal sistemimiz kuvvetlendi. "Moody's"in ardından Fitch de Türkiye'nin kredi notu görünümünü pozitife yükseltti. Mortgage kredilerinin GSYIH içerisindeki payına baktığımızda, AB ülkelerinde bu oran ortalama yüzde 52. Ülkemizde ise, mortgage kredilerinin GSYIH'daki mevcut payı yüzde 4,6. Bu oranın önümüzdeki 5 yıl içerisinde yüzde 10'a ulaşması öngörülmekte. AB ülkelerinin ortalaması ile karşılaştırdığımızda hala gidilecek çok yolumuz ve büyüme potansiyelimiz bulunuyor.

SORU: Türkiye mortgage pazarındaki öne çıkan oyuncular, ürünler ve bölgeler hakkında bilgi verebilir misiniz?_
- Mortgage sisteminin en büyük oyuncuları bankalar, emlak danışmanları ve projeler olmaya devam ediyor. Ülkemizde henüz bir mortgage brokerlık sistemi bulunmuyor. Emlak danışmanları ve inşaat firmaları stratejik partnerlerimiz arasında yer alıyor. Kredilerin yüzde 65'lik bölümü direk müşteri kaynaklı, yüzde 20'si emlak danışmanları aracılığı ile yüzde 15'lik bölümü ise projelerden oluşuyor. Mortgage kredilerinin yüzde 95'i sabit faizli mortgage ürününden oluşuyor. Bu kredilerin ortalama vadesi 7 yıl, ortalama bakiyesi 70 bin TL'dir. Diğer ürünler ise değişken faiz ve esnek ödeme seçeneklerinden oluşuyor. Değişken faizli krediler TÜFE'ye endeksli olarak fiyatlanıyor. Tüketiciler, ödeyecekleri tutarın belli olduğu sabit faizli ve sabit ödemesi olan standart ürün kullanmayı tercih ediyorlar. Geri kalan yüzde 5'lik bölümü ise sadece faiz ödemeli, ödemesiz dönemli gibi esnek ödeme seçeneklerinden oluşuyor. Mortgage pazarındaki dağılımı il bazında incelediğimizde, hala 3 büyük şehrin en büyük payı almaya devam ettiklerini görüyoruz. Mortgage pazarının yarısından fazlasını toplamda yüzde 57'lik payları ile istanbul, Ankara ve izmir oluşturuyor. istanbul'un payı yüzde 37 iken, ikinci sırada yüzde 13 pay ile Ankara yer alıyor. Pazarın yüzde 7'si ise izmir'de. Antalya, Bursa, Kocaeli, Adana ve Mersin illerinin dahil edildiği 8 ilimiz ise pazarın %70'ine sahip. Bursa ve Kocaeli illeri 2010'un ikinci yarısında pazarın üzerinde büyüme gösteren potansiyeli ile farklılık taşımakta; benzer şekilde 2010 ikinci yarısında büyüme potansiyeli ile fark yaratan Anadolu illerimiz ise Konya, Gaziantep, Kayseri, Diyarbakır ve Şanlıurfa.

SORU:  Akbank olarak bu pazardaki stratejiniz nedir?
- Büyük Kırmızı Ev markası altında çok çeşitli ürün portföyümüzü, tüm kanallardan rekabetçi fiyatlama ile sunuyoruz. Emlakçı ve inşaat firmalarıyla işbirliklerimiz ile müşteriye konut alımı anında hizmet veriyoruz. Yıl boyunca müşterilerimiz ile tüm kanallardan iletişimimizi sürdürerek Büyük Kırmızı Ev'in her zaman yanlarında olduğunu hatırlatıyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz hizmetler kredi kullandırımından sonra da devam ediyor. Büyük Kırmızı Evli olan müşterilerimiz, bankacılık hizmetlerinde avantajlar, çeşitli markalardan indirimli alışveriş fırsatları sunan Büyük Kırmızı Evim çatısında özel hizmet almaya devam ediyor. Akbank Büyük Kırmızı Ev çatısı altında, geniş ürün yelpazemizden avantajlı fiyat teklifleriyle herkese uygun bir mortgage bulmak mümkün. Yeni Evim Mortgage, Sadece Faiz Ödemeli, Ödemesiz Dönemli, Sabit Faizli, Artan Ödemeli, Balon Ödemeli, Ara Ödemeli,v.b. pek çok ürün sunuyoruz. Mortgage başvurularını şubelerimizin yanısıra; cep'ten, web'den, web banner üzerinden "tıklayın sizi arayalım" uygulamasından, 44 44 253 "Büyük Kırmızı Hat" mortgage çağrı merkezimizden yapabilme ve anında ön onay alabilme imkanı sunuyoruz. Türkiye genelinde gayrimenkul danışmaları ve inşaat firmaları ile stratejik ortaklık yürütüyoruz. Emlak ofisleri, satışlarımızın yüzde 20'sine aracılık ediyor. 100 adet konut projesinde ise aktif satış yapmaya devam ediyoruz. Pazarlama ve iletişim faliyetlerimiz tüm yıl hız kesmeden sürdürüyoruz. Dönemsel kampanyalar ve müşteri özelinde kampanyalar olmak üzere iki ana grupta sınıflandırıyoruz. Bu kampanyalarımızı düzenli CRM aktivitelerimizle destekliyoruz; kampanya iletişimi, e-bülten, sms. Müşterilerimize ürünlerimizi menüler halinde sunuyoruz. Bu sayede, müşterilerimiz diledikleri bankacılık hizmetlerini almaya devam ederken, ürün ve hizmetlerimize daha avantajlı, özel koşullarda sahip olabiliyorlar. CRM altyapısını kullanarak birebir pazarlama aktivitelerinde bulunuyoruz. Burada, pazarlama odaklı bir kredilendirme altyapısı kullanıyoruz. Eski müşterilerimize özel teklifler, farklı ürünlerde özel indirimler, arkadaşını getiren müşterilerimize özel fiyatlama seçenekleri sunuyoruz. Web ve mobil uygulamalara dayalı pazarlama faaliyetleri yürütüyoruz. Facebook gibi sosyal mecraların yanısıra, i-phone aplikasyonlarını, belli başlı emlak sitelerinde tüketicilerin aranma taleplerinin alındığı banner uygulamalarını kullanıyoruz. Böylece, müşterilerimizin diledikleri kanaldan en hızlı şekilde bizimle iletişime geçmelerini sağlıyoruz. Bu sayede onlara en hızlı hizmeti vererek, en iyi çözümü üretmeye çalışıyoruz.

SORU: Konut fiyatları 2011 yılına nasıl başladı?
-2011 Ocak ayında konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde0,75 oranında artış göstererek son iki yıldaki artış trendini devam ettirdi. Ocak ayı itibariyle konut fiyatlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 3,15 oranında artış yaşanmış oldu. 2011 yılında konut satış fiyatlarında en fazla artış yüzde 1,84 ile Adana ilinde gözlendi. Antalya ve Bursa'da ise konut fiyatları düştü. Konut satış fiyatlarında en fazla artış gösteren ilçe ise yeni konut projeleri ile öne çıkan istanbul Ataşehir oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz